Ceturtdiena, 9. jūlijs
Šodien sveicam: Zaiga, Asne, Asna
Laika ziņas: Sigulda +7.9℃, D vējš 2.7 m/s
e-pakalpojumi
A- A A+

Diskusijas

Tēmu saraksts

Latvāņi
Laurinjsh
2014-05-26
Šogad jau reizes 3 esmu izrakusi savus jauniegūtos latvāņus. Un tā ik pēc 2 nedēļām dodos ar lāpstu viņu virzienā. Ne reizi neesmu ļāvusi uzziedēt, līdz ar to skaidri zinu, ka nevienu jaunu stādu neesmu nevienam uzdāvinājusi.
Toties - kaimiņiem, kas savu zemi neapkopj, latvāņi aug un zied neviena netraucēti. un vējš nes sēklas arī pie manis. Pagājušogad,kad "pasūdzējos" - dažu dienu laikā bija klāt pļāvēji. Bet, ko tas dod - pļaut uzziedējušus un sēklu pilnus? Labāk izsējas? :)
Ko darām šogad? Vai gaidām, kad latvāņi jau zied - vai arī aicinām iedzīvotājus jau tagad mehāniski traucēt latvāņiem izaugt līdz ziedēšanai? Varbūt katram tādam savas zemes saimniekam piešķirt govi, kas noēd? :)
Siguldas teritorijā ir ļoti daudz latvāņu, kuriem neviens netraucē. Skaidrs,ka pļaušana ziedēšanas vai noziedēšanas laikā ir bezjēdzīga. Tāpēc jautājums domes speciālistiem - vai jau šodien nav laiks sākt aicināt cilvēkus cīnīties pret latvāņiem? Kas ir tas,ko pašvaldība jau ir izdarījusi šogad, lai apkarotu šo invazīvo augu novada teritorijā?
Es zinu,ka es iešu kaimiņu zemē - svešā privātīpašumā - un sākšu cirst tiem saknes. Ceru,ka pašvaldības policija mani neapcietinās :D

Administrācija
 - 2014-05-27 14:38
Labdien!
Siguldas novada pašvaldības lauku attīstības speciāliste jau informēja: patlaban konstatēts, ka Siguldas novadā ar latvāni invadētas 308 zemes vienības. Apsekošanas darbs joprojām turpinās. Savukārt 2013.gadā 77 zemes vienībās zemes īpašnieki nebija veikuši vai bija daļēji veikuši latvāņu ierobežošanu. 2014.gadā ir nosūtītas 85 informatīva rakstura vēstules zemes īpašniekiem, kuriem īpašumā esošās zemes ir invadētas ar latvāni, 18 zemju īpašnieki ir uzaicināti uz tikšanos, lai runātu par šo problēmu un meklētu risinājumu.
Informācija par latvāņu ierobežošanas jautājumiem ir pieejama Siguldas novada pašvaldības interneta vietnē www.sigulda.lv sadaļā „Latvāņu ierobežošana”, tāpat caur preses izdevumiem ikviens ir aicināts ierobežot latvāņu izplatību. Iespējams saņemt konsultācijas gan pa telefonu, gan e-pastu, gan uz vietas ar latvāni invadētā teritorijā.
Patlaban pašvaldība veic latvāņu ierobežošanu pašvaldībai piederošās ar latvāni invadētās zemēs. Pašvaldība organizē latvāņu ierobežošanas pasākumus arī 11 zemes vienībās, kurās zemes īpašnieki 2013.gadā paši nav veikuši latvāņu ierobežošanu. Šīs ar latvāni invadētās teritorijas izvēlētas, balstoties uz to, ka atrodas tuvu apdzīvotām vietām vai tuvu ūdenstecei, ap kuru pārējie zemes īpašnieki jau veic latvāņu ierobežošanu. Zemes īpašnieka pienākums ir rēķinu par sniegtiem pakalpojumiem apmaksāt.
Nelielam ieskatam tikai viena no problēmzonām: pie Vidzemes šosejas (A2) ābeļdārza teritorijā, kas pieder pašvaldībai, vairāku gadu garumā tika veikti latvāņu ierobežošanas pasākumi – gan pļaušana, gan miglošana, gan duršana ar lāpstu. Šogad situācija ir ļoti uzlabojusies, pašvaldības zemē ir konstatēti atsevišķi latvāņi, arī kaimiņu zemes īpašnieki veikuši latvāņu ierobežošanas pasākumus – vai nu uzaruši zemi un iesējuši zālāju, vai zemi iznomājuši graudaugu audzētājiem. Ir divas zemes vienības, kurās pašvaldība saskaņā ar latvāņa izplatības ierobežošanas pasākumu plānu Siguldas novadā, organizē latvāņu ierobežošanas pasākumus.
Ir atsevišķi zemes gabali, kur grūti saprast, kādu latvāņu ierobežošanas veidu zemes īpašnieks plānojis izmantot šogad. Neskatoties uz to, ka Pašvaldības policija veic apsekošanu un nepieciešamības gadījumā arī administratīvā protokola sastādīšanu (pēc pašreizējās likumdošanas sodīt par latvāņu ierobežošanas pasākumu neveikšanu var tikai tad, ja ir ziedoši latvāņi), aicinu rakstīt pašvaldībai par konkrētām vietām, kurās pēc Jūsu novērojumiem netiek veikti latvāņu ierobežošanas pasākumi.
Ir novērojumi, ka pļaujot jeb smalcinot latvāņus, kad tikko tie sākuši ziedēt, ir iespējamība, ka tie neizdzen atkārtoti tik daudz jaunu ziedkopu, kā tas būtu vienkārši pļaujot. Ir novērots, ka arī pļaujot latvāņus vecā mēnesī, tie tik ātri neizdzen atkārtoti jaunas ziedkopas. Latvāņu duršana ar lāpstu ir efektīvs latvāņu ierobežošanas paņēmiens, ja latvāņu nav daudz. Tāpat latvāņus ierobežo, pielietojot bioloģisko ierobežošanas metodi Siguldas pagastā – platību noganīšana izmantojot aitas, Mores pagastā – gaļas liellopus. Allažu pagastā ar latvāni invadētā teritorijā veic pētījumus – pielietojot integrēto augu aizsardzības metodi, utt.
Siguldas novadā ir daudz zemes īpašnieku, kas apzinīgi veic latvāņu ierobežošanas pasākumus. Pateicoties šiem ierobežošanas pasākumiem, latvāņu izplatība nevairojas.
Lai saprastu problēmzonu ap Jūsu īpašumu, ir nepieciešams zināt, kur tas atrodas, jo Siguldas novadā katrā vietā situācija ar latvāņu izplatību ir dažāda un katrā vietā ir citādākas kaimiņu attiecības un arī zemes īpašnieki un to attieksme pret latvāņu ierobežošanu ir dažāda. Aicinām Jūs sazināties ar lauku attīstības speciālisti Inetu Eriksoni pa tālruni 67800955 vai e-pastu ineta.eriksone@sigulda.lv.
Ar cieņu www.sigulda.lv administrācija
Atbilde: Administrācija
Laurinjsh
 - 2014-05-27 15:55
Liels paldies par izsmeļošo atbildi! Kā arī esmu ļoti priecīga, ka lietas jau virzās uz priekšu. Noteikti sazināšos ar Eriksones kundzi,lai pārrunātu manu situāciju.

Pasākumi

       Jūlijs 2020