Svētdiena, 5. jūlijs
Šodien sveicam: Andžs, Andžejs, Edīte, Esmeralda
Laika ziņas: Sigulda +18.9℃, DR vējš 5.8 m/s
e-pakalpojumi
A- A A+

Diskusijas

Tēmu saraksts

Matiņa ezers
zivs777
2015-04-12
Varbūt kāds zin kāpēc tiek laists nost Matiņa ezers,tieši pavasāri kad zivis nārsto.

Administrācija
 - 2015-04-13 14:01
Labdien!
Vides, darba un civilās aizsardzības nodaļas vadītājs informē, ka Matiņu ezers kādreiz bija vienīgais dabiskais ezers Lorupītes gravā (visas citas ūdenskrātuves vēlāk radītas mākslīgi). Patlaban Matiņu ezers arī daļēji ir mākslīgs veidojums, jo pagājušā gadsimta 70.gados tika izbūvēts dambis un slūžas, lai esošo līmeni paceltu par 2-3 metriem blakus stāvošo lauku apūdeņošanas vajadzībām, tādejādi ezera virsmas laukums palielinājās vismaz par 3/4. Palielinājās arī zivju daudzums un iespējas tās makšķerēt. Pēc 40 gadus ilgas ekspluatācijas slūžas ir nolietojušās un avārijas gadījumā apdraud zemāk esošo ūdenskrātuvju un dambju drošību, tāpēc ar ezera un slūžu īpašnieka Siguldas novada pašvaldības līdzfinansējumu par EZF (Eiropas Zivsaimniecības fonda) līdzekļiem šovasar notiks slūžu rekonstrukcija. Patlaban notiek remontdarbu sagatavošanas darbi – ūdens līmeņa pazemināšana ezerā, lai slūžas atsegtu un tām varētu piekļūt. Pēc ūdens nolaišanas Matiņu ezers uz laiku atgriezīsies savās vēsturiskajās dabiskajās robežās. Remontdarbu veikšanas laiku nosaka klimatiskie faktori un EZF līdzfinansējuma saņemšanas termiņi.
Tā kā pavasaris ir zivju nārsta laiks, līmenis Matiņu ezerā tiek pazemināts ļoti pakāpeniski un pazemināšana tiks apturēta stingri noteiktā laikā – 17.aprīlī – laikā, kad vairums zivju gatavojas nārstam vai to jau uzsākušas. Pakāpeniskā līmeņa pazemināšana arī garantē, ka agri iznārstojušo līdaku kāpuri nepaliks sausumā, bet migrēs līdz ar līmeni uz dziļumu. Termiņu noteicis Pārtikas drošības, dzīvnieku veselības un vides zinātniskais institūts „BIOR”, veicot speciālu zivsaimniecisko ekspertīzi. Bet tā kā zivsaimniecība, iespējams, cietīs zināmus zaudējumus (nārsta vietu platības samazinājuma, zivju blīvuma uz platības vienību pieauguma, kad mazuļus pastiprināti apēd plēsēji u.c. faktoru iedarbības rezultātā) pēc remontdarbu veikšanas, kas plānota 28.augustā, „BIOR” veiks zivsaimniecībai nodarīto zaudējumu galīgo aprēķinu, un Siguldas novada pašvaldība ielaidīs ezerā aprēķināto zivju mazuļu skaitu (pa sugām). Tas nozīmē, ka pēc dažiem gadiem zivju daudzums ezerā droši vien kļūs vēl lielāks, nekā tas ir tagad.
Jāatzīmē, ka slūžu remontdarbu laikā notiek pastiprināta ezera uzraudzība, ko veic Sigulda novada ezeru uzraugs (tālr.29421629) un Pašvaldības policija (tālr.26160288), kurus aicinām informēt par jebkādiem pārkāpumiem ezera lietošanā.
Ar cieņu www.sigulda.lv administrācija

Pasākumi

       Jūlijs 2020       
1 2 3 4 5
678910 11 12
13 141516 17 18 19
20212223 24 25 26
2728293031