×

Lai šī tīmekļvietne darbotos, tā izmanto nepieciešamās sīkdatnes. Ar Jūsu piekrišanu papildus šajā vietnē var tikt izmantotas statistikas un sociālo mediju sīkdatnes:
- Statistikas sīkdatnes (nepieciešamas, lai uzlabotu vietnes darbību un lietošanas pieredzi);
- Sociālo mediju sīkdatnes (nepieciešamas Facebook autorizācijai, video skatījumiem).

Jūs varat piekrist visām sīkdatnēm, noklikšķinot uz pogas “Piekrītu visām sīkdatnēm” vai veikt atsevišķu sīkdatņu izvēli, noklikšķinot uz pogas “Tikai analītiskajām sīkdatnēm” vai “Tikai sociālo mēdīju sīkdatnēm”.

Ja tīmekļa vietnes lietotājs noklikšķina uz pogas “Nepiekrītu”, tīmekļa vietnē saglabājas tikai nepieciešamās sīkdatnes, kuras ir nepieciešamas, lai nodrošinātu tīmekļa vietnes darbību un kuru izmantošanai nav nepieciešams iegūt lietotāja piekrišanu.

Lai uzzinātu vairāk par mūsu sīkdatņu politiku, lūdzam noklikšķināt uz pogas “Vairāk informācijas”.

Piektdiena, 26. aprīlis
Šodien sveicam: Alīna, Sandris, Rūsiņš
Laika ziņas: Sigulda 0℃, Z vējš 0 m/s
e.sigulda.lv
A- A A+ T T


2017-05-22
Klaušinieku mājas Spāru svētki – ceļā uz Latvijas simtgadi

​18.maijā Turaidas muzejrezervātā notika Turaidas muižas atjaunotās Klaušinieku mājas Spāru svētki, iezīmējot Turaidas vēsturiskā centra 18.gadsimta beigās būvētās ēkas atjaunošanas darbu pirmā posma noslēgumu.

Pateicoties Kultūras ministrijas atļaujai par Klaušinieku mājas atjaunošanu Latvijas valsts 100gades ekspozīcijas vajadzībām, Turaidas muzejrezervāts noslēdzis līgumu ar VAS „Valsts nekustamie īpašumi” par būvprojekta procesa organizēšanu un finanšu resursu piesaisti. Klaušinieku māju atjauno pilnsabiedrība „RERE MEISTARI 1” – šobrīd apjomīgākie būvdarbi ir pabeigti un ir uzsākti māla kleķa ārsienu izbūves darbi.

Turaidas muižas Klaušinieku māja ir vienīgā no 38 vēsturiskā centra ēkām–pieminekļiem, kas būvēta no māla kleķa. Ēka ilgu laiku kalpoja kā Turaidas muižas klaušinieku jeb muižas darbinieku māja. Vēlāk tā piedzīvoja dažādu izmantošanas maiņu un līdz mūsdienām nonāca bēdīgā stāvoklī, kad bija saglabājusies vien ceturtdaļa no tās. Ēkas izpētē veikti arheoloģiskie izrakumi, apzināti arhīvos esošie dokumenti, muzejrezervāta zinātniskajā arhīvā glabātās vietējo iedzīvotāju atmiņas un apkopoti materiāli no muzeju krājumiem par citās muižās bijušajām Klaušinieku mājām.

Spāru svētkos tikās visu iesaistīto pušu – Kultūras ministrijas, Turaidas muzejrezervāta, VAS „Valsts nekustamie īpašumi” un pilnsabiedrības „RERE MEISTARI 1” pārstāvji, lai pateiktos meistariem par paveikto un novērtētu mājas unikalitāti, kas saistīta gan ar būvniecībā pielietotajiem dabīgajiem materiāliem – laukakmeņiem, koku, māla kleķi, māla un kaļķa javu, gan senajām būvniecības metodēm un meistaru pārmantotajām prasmēm. Savā uzrunā Kultūras ministrijas Muzeju nodaļas vadītājs Jānis Garjāns sveica klātesošos Starptautiskajā Muzeju dienā un pauda gandarījumu par iesākto projektu, kas sabiedrībai sniegs vēstījumu par Latvijas valsts tapšanas laiku un vērs jaunu dimensiju muzejrezervāta piedāvājumā.

Turaidas muzejrezervāta direktore Anna Jurkāne: „Atjaunojot Klaušinieku māju un radot ekspozīciju, Turaidas muzejrezervāts ir izvirzījis uzdevumu, kas saskan ar Latvijas valsts simtgades atzīmēšanas mērķiem, – aktualizēt Latvijas vēsturi un notikumus, kas ietekmēja Latvijas valsts izveidi, un stiprināt izpratni sabiedrībā par Latvijas valstiskumu kā likumsakarīgu ilgstošas attīstības rezultātu. Ekspozīcijas „Ceļā uz Latvijas valsti” pamattēmas šajā ēkā būs – Klaušinieks. Saimnieks. Pilsonis. Lai parādītu, kā ritēja dzīve 19.gadsimtā, kad Turaidas muižas saimnieciskajā centrā izveidojās tā kultūrainava, ko redzam šodien, kas notika ar muižu, kādas pārmaiņas Vidzemē risinājās 100 gadus pirms Latvijas valsts izveidošanās un kādi notikumi radīja pamatu valsts izveidei, – bija un ir nepieciešamas telpas vēstures ekspozīcijai muižā.”

Turaidas muzejrezervāta plašā teritorija, ēku–pieminekļu daudzveidība, ekspozīcijas ļauj apmeklētājiem no visas pasaules iepazīt Latvijas vēsturi un bagāto kultūras mantojumu un topošajā ekspozīcijā varēs iepazīt arī stāstu par to, kā tapa Latvijas valsts, kā noritēja tik nozīmīgās pārmaiņas 100 gadu periodā pirms Latvijas simtgades.

Informāciju sagatavoja:
Turaidas muzejrezervāta Izglītojošā darba un komunikācijas daļas vadītāja
Anda Skuja


Plašāka fotogalerija


© www.sigulda.lv




KOMENTĀRI
Lai pievienotu komentāru nepieciešams būt reģistrētam lietotājam vai reģistrēties!


Apskatīt komentārus

Pasākumi