Šajā tīmekļa vietā tiek izmantotas sikdatnes. Tās ļauj jums ērti lietot vietni, bet mums analizēt apmeklējumu.
Trešdiena, 22. septembris
Šodien sveicam: Māris, Mārica, Maigurs
Laika ziņas: Sigulda +5.2℃, Z vējš 2.5 m/s
e.sigulda.lv
A- A A+ T T


2017-11-07
Tapis video stāsts par Sprici Paegli – Latvijas valsts dibinātāju
Sagaidot Latvijas valsts simtgadi, ar Valsts kultūrkapitāla fonda, Siguldas novada pašvaldības un Latvijas Universitātes Literatūras, folkloras un mākslas institūta atbalstu tapusi dokumentāla filma par vienu no Latvijas valsts proklamētājiem – Sprici Paegli (1876–1962). Filma „Spricis Paegle. Atmiņas” atklāj Latvijas valstsvīra, sabiedriska darbinieka un uzņēmēja dzīves gaitas Rūjienā, Rīgā, Siguldā un Insulā, kur Vācijā veco ļaužu mītnē aizritēja viņa pēdējie dzīves gadi. Spricis Paegle atdusas Eslingenes kapos latviešu kapsētā.
 
Spricis Paegle bija ne tikai Latvijas jaunizveidotās valsts pirmais tirdzniecības un rūpniecības ministrs, viņš dibinājis arī Latvijas Sarkano krustu, Latviešu mākslas veicināšanas biedrību, Latviešu izglītības biedrību, biedrību „Latviešu–Lietaviešu Vienība” un citas, kā arī bijis viens no Rīgas latviešu biedrības runasvīriem. Kopš studiju laikiem Spricis Paegle piederējis korporācijai Selonija, sarakstījis grāmatu „Kā Latvijas valsts tapa” (1923). Spriča Paegles piemiņai iznākusi arī grāmata „Latvijai veltīts mūžs” (2009), kurā publicēti arī paša sarakstītie dzīves atmiņu stāsti.
 
Būdams pēc izglītības inženieris, viņš aizrāvās ar mākslas darbu kolekcionēšanu un dārzkopību – viņš aktīvi darbojies ne tikai Ķeizariskā Krievijas Dārzkopības biedrībā, bet arī pie savām vasaras mājām Siguldā, iestādot Kalna Beitēs plašu ābeļdārzu, liepu un kļavu alejas, kā arī izveidojot koku skolu, kurā audzētas dažādu koku un krūmu šķirnes.
 
Video stāsts balstīts Spriča Paegles un viņa mazmeitu – Māras Baltkaulas un Janas Heiles – atmiņās. Spriča Paegles bērnības mājas „Sinepes” Rūjienas novadā iepazītas kopā ar viņa brāļa mazdēlu Mārci Paegli. Atmiņas par Sprici Paegli Vācijā atklāj emeritētais arhibīskaps Elmārs Ernsts Rozītis. Filmā izmantotas arī Spriča Paegles rakstītās vēstules un fotogrāfijas no mazmeitu Māras Baltkaulas, Janas Heiles arhīviem, Paula Stradiņa Medicīnas vēstures muzeja un Latvijas Nacionālā vēstures muzeja krājuma.
 
Latvijas valsts simtgades svinības notiks laikā no 2017.gada līdz 2021.gadam. Latvijas valsts simtgades svinību galvenais vēstījums ir „Es esmu Latvija”, akcentējot, ka Latvijas valsts galvenā vērtība ir cilvēki, kuri ar savu ikdienas darbu veido tās tagadni un kopā ar jauno paaudzi liek pamatus rītdienai. Video stāsts „Spricis Paegle. Atmiņas” ir viena no Latvijas valsts simtgades svinību norisēm.
 
Filmas seansi un tikšanās ar projekta īstenotājiem notiks:
  • 15.novembrī plkst.15.00 Latvijas valsts simtgades informācijas centrā (Latvijas Nacionālajā bibliotēkā Mūkusalas ielā 3, Rīgā);
  • 17.novembrī plkst.14.00 Siguldas novada bibliotēkā Skolas ielā 3, Siguldā.
 
Visi laipni aicināti; ieeja – bez maksas.
 
Informāciju sagatavoja:
Ieva Vītola,
e-pasts vitola.ieva@gmail.com, tālrunis 29144800

© www.sigulda.lv
KOMENTĀRI
Lai pievienotu komentāru nepieciešams būt reģistrētam lietotājam vai reģistrēties!


Apskatīt komentārus

Pasākumi