Sestdiena, 7. decembris
Šodien sveicam: Antonija, Anta, Dzirkstīte
Laika ziņas: Sigulda +3.2℃, D vējš 6 m/s
e-pakalpojumi
A- A A+


2018-09-15
Atklāts kultūras centrs „Siguldas devons”

Ar stāstu par devona laikmetu un multimākslinieka Arta Dzērves videoprojekcijām, kas atdzīvināja ēkas sienas, kā arī grupas „Tautumeitas” un „DaGamba” koncertu 14.septembrī atklāts kultūras centrs „Siguldas devons”. Ēka nosaukta par godu periodam, kas Gaujas smilšakmens slāņos uz laiku laikiem ierakstījis maģisku kodu no laika, kad Siguldas apkaimi klāja ūdeņi. „Siguldas devona” fasādes dizainā izmantoti dekoratīvi paneļi, kuru apdrukā redzams smilšakmens atsegumu raksts no Velnalas klintīm, kur visbagātīgāk saglabājušās devona zivju un floras fosīlijas.

„Devons ir veiksmes laikmets. Varens periods, kad no jūras dzelmes iznirst zeme un rodas arvien vairāk dzīvības. Devons maina pasauli un urda mainīties. Atjaunojot kultūras centru un sniedzot tam nākamības elpu, esam liecinieki, kā vakardiena pārtop rītdienā. Reizēm pēc lietus pie Gaujas varam atrast izskalotas bruņuzivju fosīlijas un sajust tālā devona elpu savā saujā. Ja devona laikmetā augi ieguva saknes, zeme ieguva mežus un zivīm attīstījās kauli, ticu, ka „Siguldas devons” būs vērtīgs ieguldījums Siguldas nemitīgi mainīgajā kultūras dzīvē. Gluži kā mazās smilšu un mālu daļiņas nu tapušas par sārtiem un zeltainiem smilšakmens iežiem, novēlu visiem šajā mājā augt garā un sniegumā stiprākiem, lai devonā katra diena ir lēciens,” atklāšanas pasākumā sacīja Siguldas novada pašvaldības domes priekšsēdētājs Uģis Mitrevics.

Devona perioda iezīmes devušas nosaukumus arī kultūras centra zālēm: „Radix” (lielā zāle, latīniski – sakne), „Silva” (mazā zāle, latīniski – mežs) un „Digiti” (kinozāle, latīniski – pirksti). Zāļu nosaukumi atgādina par devona laikmeta norisēm, kas būtiski ietekmējušas pasaules evolūciju.

Novadnieki jau novērtējuši „Siguldas devona” piedāvāto daudzveidīgo programmu, jo Maestro Raimonda Paula koncerts un bērnu vokālo ansambļu muzikālais uzvedums „Vilkam tāda dvēselīt’” ir izpārdoti. Siguldas novada iedzīvotāji un viesi sestdien aicināti uz allažnieka Teodora Zaļkalna, viena no latviešu profesionālās tēlniecības pamatlicējiem, skulpturālā portreta un izstādes atklāšanu, savukārt svētdien no plkst.11.00 līdz 17.00 ģimenes ar bērniem aicinātas līdzdarboties aizraujošās un izzinošās smilšu, dabas, animācijas un citās radošajās darbnīcās, kā arī baudīt Rīgas Starptautiskā filmu festivāla „2Annas” sarūpēto filmu bezmaksas seansus kultūras centrā „Siguldas devons”.

Kultūras centra ēka būvēta 1962.gadā. Pēc vērienīgās pārbūves telpas kļuvušas plašākas, mūsdienīgākas, daudzfunkcionālas, tās aprīkotas ar jaunākajām tehnoloģijām. Pārbūvētajā ēkā ir izcila akustika ar mazu reverberācijas laiku, tāpēc centra zāles ir lieliski piemērotas koncertiem ar apskaņošanu. Te būs iespējams veikt augstvērtīgus audio ierakstus un pat tiešraides no kultūras notikumiem. Latvijas atzītākie skaņas eksperti Andris Ūze un Krišjānis Geidāns norāda, ka kultūras centrā uzstādītais „Meyer Sound” ir viens no pasaulē populārākajiem apskaņošanas sistēmu zīmoliem, kura aprīkojumu izmanto daudzi pasaulē atzīti mākslinieki un rokgrupas. „Siguldas devonā” ir uzstādīta šobrīd jaunākā apskaņošanas sistēmas modifikācija. Tās galvenā priekšrocība – pastiprinātā skaņa tiek maksimāli pietuvināta dabīgai skaņai, turklāt sistēma ir viegli saprotama un vadāma. Šīs apskaņošanas sistēmas vecākas versijas uzstādītas arī citur Latvijā.

Visās zālēs ir uzstādīti augstas izšķirtspējas video projektori, bet „Radix” zāle ir īpaši pielāgota pasākumiem, kuriem nepieciešamas sarežģītas dekorācijas – skatuve ir padziļināta, aprīkota ar paceļamām konstrukcijām un profesionālām skatuves gaismām. Ar kvalitatīviem tehnoloģiskajiem risinājumiem nokomplektēta arī „Digiti” zāle, kurā norisināsies mazākas formas koncerti, izrādes vai kino seansi. Domājot par energoefektivitāti, būve ir aprīkota ar ēkas vadības sistēmu, kas automātiski regulē un vada ventilācijas, apkures, apgaismojuma un kondicionēšanas iekārtas. Izmantojot šo sistēmu, ir iespējams nozīmīgākos enerģijas patērētājus – aukstuma staciju, siltummezglu, ventilācijas iekārtas – regulēt atbilstoši nepieciešamībai, būtiski palielinot ēkas energoefektivitātes līmeni.

Siguldas novada Kultūras centra pārbūvē pašvaldība investējusi 8 273 886 eiro. Daļa no rekonstrukcijas izmaksām 1 921 171,03 eiro apmērā segta, īstenojot Emisijas kvotu izsoļu instrumenta finansēto projektu „Siltumnīcefekta gāzu emisiju samazināšana Siguldas novada Kultūras centra ēkā”.

Plašāka informācija par kultūras centra „Siguldas devons” plašo un daudzveidīgo programmu pieejama šeit. Atgādinām, ka Siguldas novada iedzīvotāja ID karšu īpašniekiem pieejamas atlaides, ja biļetes tiek iegādātas iepriekšpārdošanā.

 

Novada publiskajās aktivitātēs var tikt veikta fotografēšana un filmēšana. Fotoattēli un video var tikt izvietoti Siguldas novada pašvaldības tīmekļa vietnē www.sigulda.lv un pašvaldības kontos sociālajā tīklā Facebook, Twitter un Instagram. Pārzinis un personas datu apstrādes nolūki: Siguldas novada pašvaldība, juridiskā adrese Pils ielā 16, Siguldā, Siguldas novadā, LV-2150, veic personas datu apstrādi informācijas atklātības nodrošināšanai un sabiedrības informēšanai.

Papildu informāciju par minēto personas datu apstrādi var iegūt Siguldas novada pašvaldības tīmekļa vietnes www.sigulda.lv sadaļā „Pašvaldība” – „Privātuma politika”, iepazīstoties ar Siguldas novada pašvaldības iekšējiem noteikumiem „Par Siguldas novada pašvaldības personas datu apstrādes privātuma politiku” vai klātienē Siguldas novada pašvaldības klientu apkalpošanas vietās.


Plašāka fotogalerija


© www.sigulda.lv
KOMENTĀRI
Lai pievienotu komentāru nepieciešams būt reģistrētam lietotājam vai reģistrēties!


Apskatīt komentārus

Pasākumi