Sestdiena, 30. maijs
Šodien sveicam: Vitolds, Lolita, Letīcija
Laika ziņas: Sigulda +17.9℃, ZA vējš 6.9 m/s
e-pakalpojumi
A- A A+


2019-06-15
Izskanējusi Kokļu diena „Kalna Vaizuļos”

9. jūnijā Mores pagasta „Kalna Vaizuļos” notika Kokļu diena, kurā satikās dažādu paaudžu cilvēki ar atšķirīgām iemaņām koklēšanā, lai izzinātu kokli gan caur stāstiem, gan klausoties pieredzējušu muzikantu spēli, gan pašiem mācoties, gan demonstrējot savas prasmes, gan līdzdzīvojot saviem ģimenes locekļiem un draugiem kokles apmācībās un koncertā, gan sajūtot dabas skaņas pļavās un mežmalās. 

Apmeklētāji tika sagaidīti lauku sētā un bija aicināti piedalīties meistarklasēs, kuras vadīja tautas muzikantes Aiga Auziņa, Liena Teterovska un Rozīte Katrīna Spīča. Sarīkojumā varēja iepazīt stāstus par koklēm un koklēšanu folkloras materiālos kopā ar etnogrāfi Indru Čeksteri. Rīgas Latviešu biedrības domnieks Ernests Spīčs runāja par siguldieša Hermaņa Dzelzkalna (1909–2014) dzīvi ar koklēm atrodoties trimdā, kur viņš vadīja Latviešu biedrības un latviskumu saglabāja, mācoties koklēšanu, apgūstot kokļu būvi un izveidojot savas īpašās kokles. Šo norisi kuplināja arī Hermaņa Dzelzkalna radiniece, koklēšanas tradīcijas turpinātāja Zane Grīnberga. Jāņu ielīgošanas noskaņā varēja izstaigāt pļavu takas un pīt vainagus, gatavot lelles no zāļu stiebriem un no lielo liepu atvasēm izgatavot derīgas lietas. Pēc darbīgā dienas cēliena Andris Zemdegs atraktīvi pasniedza televīzijas šova „Īstās Latvijas saimnieces” dalībnieces Māras Zemdegas gatavotos ļoti garšīgos ēdienus un pārsteidza ar skaisto, kokles formā izcepto svētku kūku.

Sarīkojums turpinājās ar kokļu koncertu, kurā piedalījās meistarklašu vadītājas, veiksmīgākie meistarklašu dalībnieki un viesi – izcili koklētāji. Daudzi meistarklašu dalībnieki arī bez iepriekšējām iemaņām bija tik labi apguvuši dažus akordus, ka varēja tos nodemonstrēt koncertā. Klausītājus priecēja Siguldas novada Jaunrades centra folkloras pulciņš „Kokles” (vadītāja Aiga Auziņa), Allažu pagasta Tautas nama bērnu folkloras kopa „Tiptaiņi" (vadītāja Liena Teterovska), kā arī  Rozīte Katrīna Spīča no Rīgas Latviešu biedrības Folkloras komisijas, Dzintars  Jēkabs Spīčs un Madara Lisovska no Rīgas Skolēnu pils folkloras kopas „Kokle", kā arī Zane Sniķere – Valmieras Kultūras centra „Etno Kokļu kopas” vadītāja ar savu audzēkni Jēkabu Pikšēnu. Sarīkojuma noslēgumā kopā ar horeogrāfu Ernestu Spīču visi bija aicināti izdejot dvieļu deju kā dvēseļu tiltu, sūtot sveicienu debesīs Putnu Jānim – Jānim Brikmanim – lieliskajam dejotājam, dabas pētniekam, latviskās dzīvesziņas kopējam, Rīgas Latviešu biedrības domniekam, siguldietim.

Kultūras projektu veidoja Rīgas Latviešu biedrības Folkloras komisija sadarbībā ar Siguldas novada Jaunrades centra folkloras pulciņu „Kokles”, Siguldas novada Allažu pagasta Tautas nama bērnu folkloras kopu „Tiptaiņi". Projektu līdzfinansēja Siguldas novada pašvaldība.

Informāciju sagatavoja:
projekta vadītāja
Margita Poriete


© www.sigulda.lv
KOMENTĀRI
Lai pievienotu komentāru nepieciešams būt reģistrētam lietotājam vai reģistrēties!


Apskatīt komentārus

Pasākumi

       Maijs 2020       
1 23
45 6 7 8 9 10
11121314 15 1617
18192021222324
2526 2728 29 3031