Ceturtdiena, 25. februāris
Šodien sveicam: Alma, Annemarija
Laika ziņas: Sigulda +2.7℃, DR vējš 3.9 m/s
e.sigulda.lv
A- A A+ T T


2019-09-27
Veiktas novada avotu ūdens pārbaudes; daļā avotu konstatēts piesārņojums

Tāpat kā iepriekšējos gados, arī šoruden Siguldas novada pašvaldība veikusi vairāku Siguldas un apkaimes avotu ūdens analīzes, lai noskaidrotu, vai tajos ir sastopamas veselībai kaitīgas baktērijas, un lai noteiktu, vai šo avotu ūdens ir droši izmantojams pārtikā.

Pamatojoties uz analīžu rezultātiem visvairāk piesārņoti (konstatēta veselībai kaitīgu baktēriju klātbūtne) ir Kaļķugravas (Mežmuižas) avoti, Ancīšu gravas avots, Saltavots, Nurmižu avots un Lakstīgalas gravas avots. Pašvaldība aicina šo avotu ūdeni uzturā nelietot, un, ja tomēr tas tiek darīts, ūdens obligāti pirms tam jānovāra. Neliels piesārņojums konstatēts arī Princešu avotā.

Labi analīžu rezultāti ir Zušu sēravotam, Satezeles (Līvkalna) avotam un Gūtmaņa alas avotam. Mikrobioloģiskais piesārņojums Gūtmaņa alas avota ūdenī nav ticis konstatēts kopš 2016. gada, savukārt Satezeles (Līvkalna) avota ūdenī – kopš 2015. gada. Droši lietojams uzturā ir Ķemeru avotiem radnieciskais Zušu sēravots (ūdenim raksturīga sēra smaka, kas pilnībā pazūd, ja trauku ar ūdeni kādu laiku patur atvērtu).

Mikrobioloģiskā piesārņojuma (veselībai kaitīgo baktēriju) klātbūtne avotu ūdenī liecina par neattīrītu notekūdeņu nonākšanu gruntsūdeņos un rada pamatotas bažas par ūdens kvalitāti arī vietējās ūdensapgādes sistēmās (akās u.tml.). Siguldā un tās apkārtnē nozīmīgākais mikrobioloģiskā piesārņojuma avots ir neatbilstošas decentralizētās kanalizācijas sistēmas. Lai risinātu šo problēmu Siguldas novada pašvaldība aicina visus iedzīvotājus, kuri neizmanto centralizētās kanalizācijas sistēmas pakalpojumus, apsekot savā īpašumā esošo decentralizēto kanalizācijas sistēmu, reģistrēt to atbilstoši saistošajiem noteikumiem un nodrošināt savā īpašumā esošā kanalizācijas risinājuma atbilstību prasībām vai, ja ir iespēja, pieslēgties centralizētajai kanalizācijas sistēmai.

Jāņem vērā, ka avotu analīžu rezultāti ir indikatīvi – tie atspoguļo tikai tā brīža situāciju, kas ātri var mainīties. Turklāt ir daudz nezināmo faktoru, piemēram, nav zināmi avotu ūdens kvalitāti ietekmējošie areāli nevienam no avotiem, nav zināms arī laika periods, kāds katram avotam pēc lietusgāzēm vajadzīgs, lai sasniegtu augstāko piesārņojuma līmeni avota iztekā. Detalizētus analīžu rezultātus iespējams aplūkot šeit.


© www.sigulda.lv
KOMENTĀRI
Lai pievienotu komentāru nepieciešams būt reģistrētam lietotājam vai reģistrēties!


Pasākumi