Pirmdiena, 1. jūnijs
Šodien sveicam: Biruta, Mairita, Bernedīne
Laika ziņas: Sigulda +8.5℃, ZA vējš 2.7 m/s
e-pakalpojumi
A- A A+


2020-05-06
Tapis pētījums par Vidzemes Šveices vērtībām

Ar Siguldas novada pašvaldības atbalstu 2019. un 2020. gadā tika īstenots kultūras projekts “Vidzemes Šveices vērtības”, kura ietvaros veikts kultūrvēsturisks pētījums par vietas identitāti un dabas aizsardzību Gaujas senielejā pie Siguldas. Projektu īstenoja kultūrvēsturniece Ieva Vītola, strādājot Latvijas Nacionālajā bibliotēkā, Siguldas novada bibliotēkā, Turaidas muzejrezervāta krājumā, kā arī veicot intervijas ar Gaujas Nacionālā parka pirmo direktoru Gunāru Skribu, vienu no pirmajiem parka darbiniekiem – dabas inspektoru Māri Mitrevicu un ainavu pētnieci, ģeogrāfijas zinātņu doktori Aiju Mellumu.

Pētījumā tika noskaidrota Vidzemes Šveices dabas un vēstures vērtību aizsardzības jeb saglabāšanas vēsture – kad un kā Gaujas senielejā pie Siguldas notikusi sākotnējā vērtību apzināšana un aizsargāšana, kāda bija Latvijas Nacionālā parka darbība 20. gadsimta 30. gados, kas notika Gaujas senielejā padomju laikos un kā radās ideja par Gaujas Nacionālā parka dibināšanu 20. gadsimta 70. gadu sākumā. Apkopota arī informācija par dabas aizsardzības idejas būtību un pirmsākumiem Latvijā, tai skaitā Gaujas senielejā pie Siguldas, Turaidas un Krimuldas, raksturots arī tūrisma ietekmes un mijiedarbes konteksts.

Pētījumam ir trīs daļas, kas atklāj dabas aizsardzības prakses Siguldas, Turaidas un Krimuldas apkārtnē jeb Gaujas senielejas ainavas saglabāšanā. Pirmā sadaļa aptver laiku no 19. gadsimta sākuma līdz Pirmajam pasaules karam, otrā daļa veltīta starpkaru periodam, kad Siguldā, Turaidā un Krimuldā ir Latvijas Nacionālais parks, kas tā arī juridiski netiek nodibināts. Pētījuma trešā daļa veltīta padomju laikam, kad Sigulda kļūst par masveidīgu tautas atpūtas vietu, Gaujas senielejā pie Gūtmaņalas tiek izveidots Siguldas tautas parks. Pētījums hronoloģiski noslēdzas ar 20. gadsimta 70. gadu sākumu, apkopojot informāciju par Gaujas Nacionālā parka idejas rašanos.

Ar Ievas Vītolas veikto pētījumu “Vidzemes Šveices vērtības. Vietas identitāte un dabas aizsardzība Gaujas senielejā pie Siguldas” pēc ārkārtējās situācijas ierobežojumu atcelšanas būs iespējams iepazīties Siguldas novada bibliotēkā, kur tas nodots glabāšanai novadpētniecības fondā.

Uz pētījuma pamata sagatavota arī plašāka populārzinātniska publikācija “No Vidzemes Šveices līdz Gaujas nacionālajam parkam – kā tika saglabātas vērtības Gaujas senielejā pie Siguldas”, kuru vairākos turpinājumos varēs lasīt mēnešrakstā “Siguldas Avīze”, sākot ar maija numuru.


© www.sigulda.lv
KOMENTĀRI
Lai pievienotu komentāru nepieciešams būt reģistrētam lietotājam vai reģistrēties!


Apskatīt komentārus

Pasākumi

       Jūnijs 2020       
12 345 6 7
89 1011121314
1516171819 20 21
2223242526 2728
2930