Ceturtdiena, 22. oktobris
Šodien sveicam: Īrisa, Irīda, Airisa
Laika ziņas: Sigulda +12.7℃, ZR vējš 7.8 m/s
e-pakalpojumi
A- A A+


2020-07-06
“Siguldas devonā” apskatāma Alekseja Naumova izstāde “Pasaules ainavas”

4. jūlijā kultūras centrā “Siguldas devons” atklāta izcilā latviešu ainavista Alekseja Naumova darbu izstāde “Pasaules ainavas”. Izstādē apskatāmi vairāki iepriekš neeksponēti darbi, kā arī darbi no Alekseja Naumova radošās darbības pirmsākumiem, kurus pirmo reizi aplūkot iespējams tieši Siguldā. Krāšņie un ekspresīvie mākslinieka darbi aizvedīs skatītājus maģiskā ceļojumā apkārt pasaulei. Izstādes ietvaros tiks rīkota meistarklase, kur dalībniekiem būs iespēja doties plenērā, lai kopīgi gleznotu savu Siguldas ainavu. Informācija par meistarklasi vēl tiks izziņota.

Jūlijā “Siguldas devona” Silvas zāle atdzīvojusies Alekseja Naumova ainavās, piedāvājot aplūkot, piemēram, gleznas, kuras tapušas Gruzijā jau 80. gados, vai darbus no Itālijas un Francijas, kas tapuši laikā, kad iespēja izbraukt no valsts jaunu ainavu meklējumos bija ierobežota. Savā ziņā izstādes apmeklētājiem ir iespēja sekot līdzi mākslinieka rokraksta attīstībai gadu laikā.

Mākslinieks visu glezno uz vietas dabā, un darbi tiek vai nu pabeigti tur un tajā dienā, vai netiek pabeigti nemaz. Aleksejs Naumovs pats saka: “Svarīgi ir būt tur, gleznot uz vietas to, kas notiek. Putni lido, uznāk lietus, pieskrien bērni un ieliek rokas krāsā, un pēc tam pieliek pie krekla – tā ir daļa no procesa. Reizēm tas traucē, reizēm tas darbu papildina, bet tā ir neatņemama daļa no šī procesa. Savos darbos izlieku savas izjūtas, var teikt arī, ka savās sajūtās ietērpju redzamo.”

Mākslinieks darbos attēlo gan arhitektūru, gan dabu. Galvenais, kas iedvesmo, ir gaismas un ēnas rotaļa, kā arī paša iekšējā sajūta. Darbos tiek ielikta ne tikai sava tā brīža attieksme, bet arī maza daļa no dvēseles. “Sajūtu, ko meklēju saviem darbiem, nav iespējams paredzēt. Aizbraucu uz vietu, kurai teorētiski būtu jāiedvesmo, bet noskaņas neder, turpat netālu, kalnam otrā pusē, rodas pilnīgi cita sajūta, un to arī tad gleznoju. Ainavistam gleznošana ir kā savu izjūtu meklēšana dabā,” skaidro mākslinieks. Būdams ilggadējs pasniedzējs un iepriekš arī rektors Latvijas Mākslas akadēmijā, Naumova kungs saka: “Ainavas žanrs tagad atdzīvojas. Un es joprojām mācos. No citiem māksliniekiem un no saviem studentiem, it īpaši maģistrantūras studentiem, es viņus uzskatu par kolēģiem.”

Aleksejs Naumovs nereti tiek dēvēts par izcilāko mūsdienu latviešu plenēristu, savos darbos attēlojot gan Latvijas, gan visas pasaules ainavas. Aleksejs Naumovs dzimis 1955. gadā, absolvējis Jaņa Rozentāla Rīgas Mākslas vidusskolu, Latvijas Mākslas akadēmijas Monumentālās glezniecības nodaļu profesora Induļa Zariņa vadībā un radošo aspirantūru profesora Eduarda Kalniņa meistardarbnīcā. Bijis Francijas valdības stipendiāts (Université Paris I Sorbonne – Arts Plastiques, Cinéma et Sciences de l’Art, École nationale supérieure des beaux-arts de Paris), studējot glezniecību Parīzē. Latvijas Mākslas akadēmijas profesors, rektors (2007–2017). Aktīvs Latvijas kultūras darbinieks, daudzu žūrijas komisiju loceklis, bijis Latvijas Republikas Kultūras vēstnieks Francijā un viesprofesors vairākās Eiropas mākslas augstskolās. Bijis iniciators, vadītājs, apmaiņas programmu un izstāžu kurators dažādos sadarbības projektos mākslā Itālijā, Francijā, Japānā, Vācijā, Austrijā, Nīderlandē, Spānijā, Grieķijā, Krievijā, ASV un citviet.

Izstāde kultūras centra “Siguldas devons” Silvas zālē apskatāma līdz 2. augustam, no otrdienas līdz piektdienai no plkst. 10.00 līdz 18.00 un nedēļas nogalē no plkst. 11.00 līdz 16.00.

Ieejas maksa – 2,50 eiro,Siguldas novada iedzīvotāja ID kartes īpašniekiem 20% atlaide. Mākslai draudzīgākās dienas būs otrdienas, kad ieejas biļeti ar 50% atlaidi varēs iegādāties ikviens apmeklētājs.

 

Atgādinām, ka joprojām jāievēro piesardzības pasākumi un individuālā atbildība par savu veselību. Aicinām rūpēties par roku higiēnu un izmantot publiski pieejamos dezinfekcijas stendus, kā arī ievērot distanci un sanitāro protokolu, apmeklējot publiskas vietas un pasākumus.

Novada publiskajās aktivitātēs var tikt veikta fotografēšana un filmēšana. Fotoattēli un video var tikt izvietoti Siguldas novada pašvaldības tīmekļa vietnē www.sigulda.lv un pašvaldības kontos sociālajā tīklā Facebook, Twitter un Instagram. Pārzinis un personas datu apstrādes nolūki: Siguldas novada pašvaldība, juridiskā adrese Pils ielā 16, Siguldā, Siguldas novadā, LV-2150, veic personas datu apstrādi informācijas atklātības nodrošināšanai un sabiedrības informēšanai.

Papildu informāciju par minēto personas datu apstrādi var iegūt Siguldas novada pašvaldības tīmekļa vietnes www.sigulda.lv sadaļā “Pašvaldība” – “Privātuma politika”, iepazīstoties ar Siguldas novada pašvaldības iekšējiem noteikumiem “Par Siguldas novada pašvaldības personas datu apstrādes privātuma politiku” vai klātienē Siguldas novada pašvaldības klientu apkalpošanas vietās.


Plašāka fotogalerija


© www.sigulda.lv
KOMENTĀRI
Lai pievienotu komentāru nepieciešams būt reģistrētam lietotājam vai reģistrēties!


Apskatīt komentārus

Pasākumi