×

Lai šī tīmekļvietne darbotos, tā izmanto nepieciešamās sīkdatnes. Ar Jūsu piekrišanu papildus šajā vietnē var tikt izmantotas statistikas un sociālo mediju sīkdatnes:
- Statistikas sīkdatnes (nepieciešamas, lai uzlabotu vietnes darbību un lietošanas pieredzi);
- Sociālo mediju sīkdatnes (nepieciešamas Facebook autorizācijai, video skatījumiem).

Jūs varat piekrist visām sīkdatnēm, noklikšķinot uz pogas “Piekrītu visām sīkdatnēm” vai veikt atsevišķu sīkdatņu izvēli, noklikšķinot uz pogas “Tikai analītiskajām sīkdatnēm” vai “Tikai sociālo mēdīju sīkdatnēm”.

Ja tīmekļa vietnes lietotājs noklikšķina uz pogas “Nepiekrītu”, tīmekļa vietnē saglabājas tikai nepieciešamās sīkdatnes, kuras ir nepieciešamas, lai nodrošinātu tīmekļa vietnes darbību un kuru izmantošanai nav nepieciešams iegūt lietotāja piekrišanu.

Lai uzzinātu vairāk par mūsu sīkdatņu politiku, lūdzam noklikšķināt uz pogas “Vairāk informācijas”.

Ceturtdiena, 25. aprīlis
Šodien sveicam: Līksma, Bārbala
Laika ziņas: Sigulda 0℃, Z vējš 0 m/s
e.sigulda.lv
A- A A+ T T


2021-11-26
Noslēdzies projekts par Lorupes zivju faunas izpēti

Piedaloties Siguldas novada pašvaldības vadībai un speciālistiem, attālinātā sanāksmē tika prezentēts pētījums “Lorupes zivju faunas un hidromorfoloģisko raksturlielumu izpēte”. Tā laikā institūta “Bior” eksperti secinājuši, ka Lorupes un tās pietekas pašreizējais stāvoklis kopumā vērtējams kā ļoti labs un optimāli atbilstošs taimiņu / strauta foreļu populācijas attīstībai, kā arī snieguši savas rekomendācijas upes tālākai izpētei un apsaimniekošanai.

Pētījuma projekta mērķis bija veikt Lorupes zivju faunas un upes hidromorfoloģiskās un ekoloģiskās kvalitātes izpēti, lai konstatētu upes un tās zivju faunas stāvokli un potenciālos uzlabojumus. Tas īstenots šī gada vasarā aptuveni piecus kilometrus garā Lorupes lejteces daļā, kā arī puskilometru garā posmā Lorupes pietekā.

Projekta laikā tika veikta zivju uzskaite ar drošu elektrozveju un upes hidromorfoloģisko raksturlielumu izpēte, izmantojot pasaulē atzīto THS metodi (Trout Habitat Score) un RHS metodi (River Habitat Survey). Tas nozīmē, ka eksperti ik pēc 50 metriem fiksēja upes stāvokli, novērojumus tās apkārtnē, kā arī pārbaudīja ūdenī sastopamo zivju sugas.

Līdzīgi kā citās Gaujas vidusteces pietekās Gaujas Nacionālā parka teritorijā, Lorupē ir salīdzinoši liels kritums un zema ūdens temperatūra, kas to padara piemērotu taimiņam / strauta forelei un citām ekoloģiski jutīgām zivju sugām.

Izpētes laikā konstatēts pārāk liels smilšu daudzums, kas samazina straujteču izveidošanos. Vienlaikus Lorupē ir vērojama arī salīdzinoši liela cilvēka ietekme. Pārtikas drošības, dzīvnieku veselības un vides zinātniskā institūta “Bior” eksperti uzskata, ka potenciālie Lorupes stāvokļa pasliktinošie faktori varētu būt bebru radītie aizsprosti, kā arī cilvēku izstaigāti un izbraukāti krasti, maluzvejniecība. Zivju populācija Lorupē šobrīd nav liela, tādēļ pat 10 zivju nozveja var atstāt ietekmi uz kopējo stāvokli. Tāpat arī motorizēto transportlīdzekļu pēdas ir atstājušas ietekmi, izbraukājot un nobrucinot krastus, ir veicināta smilšu ieplūšana upes gultnē. Savukārt, vērtējot stāvokli Lorupes pietekā, kurā tiek novadīts notekūdeņu attīrīšanas iekārtu ūdens, eksperti nav konstatējuši nedz piesārņojumu, nedz būtisku pasliktinājumu. Gluži pretēji – pietekas ietekā Lorupē ir reģistrēti vislabākie rādītāji.

Pētījuma laikā iegūtie rezultāti ne tikai sniedza informāciju par Lorupes pašreizējo stāvokli un tā uzlabošanas iespējām, bet arī ļaus nākotnē novērtēt upē notikušās izmaiņas un īstenoto apsaimniekošanas pasākumu efektivitāti.

Projekta kopējās izmaksas ir 4 657,25 eiro, no tiem 4 099,99 eiro Valsts Zivju fonda finansējums, bet 557,26 eiro Gaujas ilgtspējīgas attīstības biedrības līdzfinansējums.


© www.sigulda.lv




KOMENTĀRI
Lai pievienotu komentāru nepieciešams būt reģistrētam lietotājam vai reģistrēties!


Apskatīt komentārus

Pasākumi