×

Lai šī tīmekļvietne darbotos, tā izmanto nepieciešamās sīkdatnes. Ar Jūsu piekrišanu papildus šajā vietnē var tikt izmantotas statistikas un sociālo mediju sīkdatnes:
- Statistikas sīkdatnes (nepieciešamas, lai uzlabotu vietnes darbību un lietošanas pieredzi);
- Sociālo mediju sīkdatnes (nepieciešamas Facebook autorizācijai, video skatījumiem).

Jūs varat piekrist visām sīkdatnēm, noklikšķinot uz pogas “Piekrītu visām sīkdatnēm” vai veikt atsevišķu sīkdatņu izvēli, noklikšķinot uz pogas “Tikai analītiskajām sīkdatnēm” vai “Tikai sociālo mēdīju sīkdatnēm”.

Ja tīmekļa vietnes lietotājs noklikšķina uz pogas “Nepiekrītu”, tīmekļa vietnē saglabājas tikai nepieciešamās sīkdatnes, kuras ir nepieciešamas, lai nodrošinātu tīmekļa vietnes darbību un kuru izmantošanai nav nepieciešams iegūt lietotāja piekrišanu.

Lai uzzinātu vairāk par mūsu sīkdatņu politiku, lūdzam noklikšķināt uz pogas “Vairāk informācijas”.

Ceturtdiena, 23. marts
Šodien sveicam: Mirdza, Žanete, Žanna
Laika ziņas: Sigulda +8.6℃, DR vējš 5.2 m/s
e.sigulda.lv
A- A A+ T T


2023-03-06
“Rīts ar literatūrzinātnieku” martā aicina iepazīt Vidzemes muižu bibliotēkas

18. martā plkst. 11.00 Mālpils muižā notiks cikla “Rīts ar literatūrzinātnieku” tikšanās. Šoreiz vēsturniece Kristīne Zaļuma stāstīs par “lasīšanas revolūcijas” atbalsīm Vidzemes muižu bibliotēkās un lasītāju sirdīs. Pasākumu iespējams apmeklēt gan klātienē, gan skatīties tiešraidē kultūras centra “Siguldas devons” Facebook lapā.

Priekšlasījumā ielūkosimies Vidzemes muižu bibliotēku grāmatu plauktos, īpaši 19. gadsimta pirmajā pusē, un meklēsim atbildes uz jautājumiem, kas patiešām aizkustināja lasītāju sirdis, savā ikdienas dzīvē iekļaujot lasāmvielu dažādās valodās un nozarēs. Kas muižas laikos veidoja šo īpašo lasīšanas kultūrtelpu Vidzemes laukos?

Mūsdienās dažādu Latvijas un ārzemju atmiņas institūciju krājumos glabātie Latvijas muižu bibliotēku katalogi, grāmatu saraksti un grāmatu eksemplāri sniedz plašu un bagātīgu informāciju par iespieddarbu un dokumentu privātajiem krājumiem. Vidzemes, tostarp arī Siguldas novada, muižās lasīšanas kultūru un cilvēku ikdienas dzīves paradumiem, kur rosīgas izglītošanās un laiskas atpūtas centrā, nereti izvirzījās grāmatu un laikrakstu lasīšana. Tie kalpo kā lielisks izziņas avots par Vidzemes muižu sabiedrības vēsturi un kādreizējām kultūras vērtībām muižās.

Kristīne Zaļuma ir vēsturniece, Latvijas Universitātes zinātniskā grāda vēsturē pretendente, Latvijas Nacionālās bibliotēkas Letonikas un Baltijas centra vadītāja. Pētniecības un zinātnisko interešu loks aptver vēsturisko krājumu izcelsmes (proveniences), kultūras mantojuma aizsardzības, lasīšanas kultūras, Latvijas muižu un bibliotēku vēstures jautājumus. Grāmatu “Liepupes muiža” (2014), “Neredzamā bibliotēka: Latvijas Nacionālās bibliotēkas 14 vēsturiskās kolekcijas” (2019), “Latvijas Nacionālās bibliotēkas ēkas simts gados (1919–2019)” (2019), “Vidzemes muižas un to bibliotēkas” (2022) un vairāku zinātnisku un populāru publikāciju autore.

Cikls “Rīts ar literatūrzinātnieku” šogad pēta dažādos grāmatas ceļus pie lasītāja, tematiski tas saistīs un iekļauts Latvijas Nacionālās bibliotēkas cikla “Grāmatai 500” programmā. Cikls sagatavots sadarbībā ar Latvijas universitātes Literatūras, folkloras un mākslas institūtu. Tas pievērš uzmanību gan izdevējiem, gan citiem būtiskiem aspektiem – bibliotēku darbam, lasīšanas paradumu evolūcijai, grāmatu tirdzniecībai, cenzūrai, muižu bibliotēku nozīmei cauri laikiem un citiem. Cikla noslēgumā, turpinot iesākto tradīciju, saruna par grāmatas ceļu pie lasītāja mūsdienās.

Pasākumu atbalsta Valsts Kultūrkapitāla fonds. Informatīvais atbalstītājs – pasākumu cikls “Latviešu grāmatai 500”.


Izmantotais attēls: Atpūtas brīdis, lasot laikrakstus, Krimuldas muižas kungu mājas lievenī, pa labi muižas īpašniece Natālija fon Līvena, dzimusi fon der Pālena (1842–1920). 1897. gada foto. No: Latvijas Nacionālās bibliotēkas Reto grāmatu un rokrakstu krājums, RIL-1,240, 8. lpp., 27. attēls.

 

Novada publiskajās aktivitātēs var tikt veikta fotografēšana un filmēšana. Fotoattēli un video var tikt izvietoti Siguldas novada pašvaldības tīmekļa vietnē www.sigulda.lv un pašvaldības kontos sociālajā tīklā Facebook, Twitter un Instagram. Pārzinis un personas datu apstrādes nolūki: Siguldas novada pašvaldība, juridiskā adrese Pils ielā 16, Siguldā, Siguldas novadā, LV-2150, veic personas datu apstrādi informācijas atklātības nodrošināšanai un sabiedrības informēšanai.

Papildu informāciju par minēto personas datu apstrādi var iegūt Siguldas novada pašvaldības tīmekļa vietnes www.sigulda.lv sadaļā “Pašvaldība” – “Privātuma politika”, iepazīstoties ar Siguldas novada pašvaldības iekšējiem noteikumiem “Par Siguldas novada pašvaldības personas datu apstrādes privātuma politiku” vai klātienē Siguldas novada pašvaldības klientu apkalpošanas vietās.


© www.sigulda.lv
KOMENTĀRI
Lai pievienotu komentāru nepieciešams būt reģistrētam lietotājam vai reģistrēties!


Apskatīt komentārus

Pasākumi