Pasākumi
Biedrība “Smailes” aicina uz projekta “Visa laba jāņuzāle Aģes pļavās uzziedēja” radošo darbu izstādi Lēdurgas Kultūras namā. Izstāde ir skatāma visu septembra mēnesi.
Izstādē redzami gleznojumi un zīmējumi, ko plenēra laikā Aģes krastos radījuši Lēdurgas pagasta, kā arī tuvākas un tālākas apkaimes bērni, jaunieši un pieaugušie. Darbos atspoguļota Vidzemes lībiskās kultūrtelpas tipiskā dabas ainava un augi Vasaras Saulgriežu laikā Lēdurgas pusē, pielietojot māksliniecisku jaunradi, reizē apgūstot un attīstot gleznošanas prasmes, kā arī apzinoties Vidzemes lībiskās kultūrtelpas vērtības – apvidvārdu, vietvārdu izcelsmi un valodas īpatnības.
Kā lielisks uzskates un mācību materiāls arī turpmāk noderēs projektā radītās pazīstamāko augu kartiņas ar nosaukumu latviešu un lībiešu valodā: Lēdurga tulkojumā no lībiešu valodas nozīmē “lapu upe”.
2022. gada nogalē Latvijas Nemateriālā kultūras mantojuma vērtību sarakstā tika iekļauta Vidzemes lībiskā kultūrtelpa, kurai piederīgs ir Lēdurga pagasts. Aģes upe minēta jau “Indriķa hronikā”, tā iztek no Aģes ezera un ietek jūrā. Aģes upes krasti ir iezīmējuši vēsturiskās Vidzemes lībiešu apdzīvotās teritorijas. Upes vārds tulkojumā no lībiešu valodas nozīmē “mala”.
Lai popularizētu Latvijas lībiskās saknes un lībiešu mantojumu latviešu valodā, Latvijas kultūrtelpā un ainavā, Latvijas Universistātes Lībiešu institūts sadarbībā ar UNESCO Latvijas Nacionālo komisiju un Latvijas Nacionālo kultūras centru izsludinājis 2023. gadu par Lībiešu mantojuma gadu.
Projektu “Visa laba jāņuzāle Aģes pļavās uzziedēja” šā gada jūnijā realizēja biedrība “Smailes” ar Siguldas novada pašvaldības finansiālu atbalstu, sadarbojoties ar Vidzemes lībisko kultūrtelpu, Lēdurgas Kultūras namu, Lēdurgas dendroparku, Maijas Pīlāgas Lēdurgas mākslas skolu un kultūrtelpu “Puķudruvas”.