×

Lai šī tīmekļvietne darbotos, tā izmanto nepieciešamās sīkdatnes. Ar Jūsu piekrišanu papildus šajā vietnē var tikt izmantotas statistikas un sociālo mediju sīkdatnes:
- Statistikas sīkdatnes (nepieciešamas, lai uzlabotu vietnes darbību un lietošanas pieredzi);
- Sociālo mediju sīkdatnes (nepieciešamas Facebook autorizācijai, video skatījumiem).

Jūs varat piekrist visām sīkdatnēm, noklikšķinot uz pogas “Piekrītu visām sīkdatnēm” vai veikt atsevišķu sīkdatņu izvēli, noklikšķinot uz pogas “Tikai analītiskajām sīkdatnēm” vai “Tikai sociālo mēdīju sīkdatnēm”.

Ja tīmekļa vietnes lietotājs noklikšķina uz pogas “Nepiekrītu”, tīmekļa vietnē saglabājas tikai nepieciešamās sīkdatnes, kuras ir nepieciešamas, lai nodrošinātu tīmekļa vietnes darbību un kuru izmantošanai nav nepieciešams iegūt lietotāja piekrišanu.

Lai uzzinātu vairāk par mūsu sīkdatņu politiku, lūdzam noklikšķināt uz pogas “Vairāk informācijas”.

Ceturtdiena, 18. jūlijs
Šodien sveicam: Rozālija, Roze
Laika ziņas: Sigulda 0℃, Z vējš 0 m/s
e.sigulda.lv
A- A A+ T T

Pasākumi

Interaktīva Anetes Meleces ilustrāciju oriģinālu izstāde “Anetes kiosks: stāsti, grāmatas, ilustrācijas un citas lietas” Siguldas pils kvartāla Dīķa mājā

7. oktobris - 12. novembris

Vai esi kādreiz gribējis pa nakti palikt veikalā vai kioskā? Paspaidīt pogas kases aparātā, izdzert pāris limonādes, atvērt žurnālu iepakojumus un sajust tikko drukāta žurnāla vilinošo smaržu? Būt tur, kur parasti netiec ielaists? Anetes kiosks ir tieši tāda vieta, bet varbūt ne gluži. Limonādes un konfektes uz kociņa te dzīvo grāmatās – stāstos un ilustrācijās, kuras izdomājusi un uzzīmējusi Anete. Tā nu sanāk, ka, ienākot Anetes kioskā, vari ienākt vairākās pasaulēs vienlaikus – vari nošļūkt pa Laika bikšu slīdkalniņu, izveidot jaunu zvaigznāju melnajā visumā, salasīt skrienošos zirņa bērnus, noskatīties animācijas filmu, aplūkot zīmējumus pie sienas un spēlēt Miega centrāli pa miedziņa rāciju. Bet varbūt vislabāk tu gribi vienkārši apsēsties mīkstos spilvenos un izlasīt visas Anetes sarakstītās un ilustrētās grāmatas, jo patiesība ir tāda, ka labi stāsti mēdz būt garšīgāki par konfektīti.

“Anetes kiosks” ir Latvijas laikmetīgās ilustrācijas zvaigznes – Anetes Meleces – pirmā retrospektīvā izstāde. Tā radīta galvenokārt bērniem, Siguldas jaunajā Dīķa mājas galerijā atdzīvinot un parafrāzējot Anetes grāmatu stāstus. Bet ko gan darīt izstādē, ja esi liels? Bez vārda runas – visu to pašu, ko dara mazie. Varbūt gribi būt kā Valis, kurš mācās pateikt “Sveiki!”, jo gadās taču arī tev kādreiz sakautrēties. Vai arī tu vari saīgņoties kā Olga par mazajiem konfekšu čiepējiem? Bet varbūt tu… Jā, vislabāk būtu, ja tu paņemtu miega rāciju un pasūtītu septiņpadsmit dažādus miedziņus. Zini, kāpēc? Tāpēc, ka arī tu esi varonis, kas ik dienu saskaras ar neskaitāmiem ceļa pagriezieniem un izvēlēm. Tas esi tu, par kuru savās grāmatās stāsta Anete – klātesošs varonis, kurš dzīves rūgtumu paceļ kā Olga kiosku un grūtumu aizpeldina uz saulainu pludmali. Tētis, kurš lasa jau desmito vakara pasaciņu, mamma, kas nogurusi aizmieg pie datora. Laika biksis, kas, piepūtis vaigus, stiepj savas dzeltenās bikses, lai paspētu visu, kas jāpaspēj. Un visbeidzot – zirnis, kas neielec katlā, bet uzdīgst no jauna.

Anete Melece dzimusi 1983. gadā Siguldā, augusi Mālpilī. Anetes tētis bija šoferis tālbraucējs, bet mamma bijusi profesionāle daudzās jomās – veikala pārdevēja, dārzniece, bērnu aukle internātskolā un tagad gādīga vecmāmiņa. Anete mācījusies Mālpils vidusskolā, Rīgas Dizaina un mākslas vidusskolā, un 2003. gadā iestājusies Latvijas Mākslas akadēmijas Vizuālās komunikācijas nodaļā. Mācoties akadēmijā, Anete iepazinās ar ilustrāciju, animāciju, un viņas viens no svarīgākajiem skolotājiem bija profesors Ojārs Pētersons. Diplomdarbā Anete uztaisīja savu pirmo animācijas filmu “Vilma šodien nestrādā”. Aneti vienmēr interesējusi ilustrācija, viņas pirmie zīmējumi parādās žurnālā “Kuš!” Pirmā ilustrētā grāmata “Nepareizas dzīves skola”, ko sarakstījusi Maira Dobele, iznāk 2008. gadā apgādā liels un mazs un gūst panākumus. Pēc studiju beigšanas Anete pārceļas uz Šveici. Tur viņa strādā par grafikas dizaineri, bet 2010. gadā sāk studēt maģistrantūrā Lucernā. Anetes otrā animācijas filma “Kiosks”, kas uzņemta Šveicē, gūst panākumus dažādos festivālos visā pasaulē un 2014. gadā saņem balvu kā labākā Šveices animācijas filma. Pēc filmas motīviem 2019. gadā iznāk grāmata “Kiosks”, kura tulkota 20 valodās un saņēmusi vairākas balvas, ieskaitot Starptautisko Jāņa Baltvilka balvu. Stāsts par Kiosku ir iestudēts arī Diseldorfā Vācijā – Deutsche Oper am Rhein, Latvijas Leļļu teātrī, un nu top izrādes arī Šveicē un Čehijā. 2021. gadā Anete saņēma Latvijas Republikas Kultūras ministrijas Izcilības balvu. Anetei ir divi bērni: Stella un Mariss. Anetes vīrs Luidži arī ir ilustrators, un viņi viens otram palīdz ar padomiem. Stella, Luidži, un arī Anete pati redzami grāmatā “Pazudušais miedziņš”. Visi kopā viņi dzīvo, strādā un lasa grāmatas Šveicē, bet vasarās ciemojas Mālpilī.

Izstādes veidotāji: Anete Melece, Rūta Briede, Līva Ziediņa, Evija Stukle-Zuitiņa, Toms Gustavs Oziliņš, Ilona Valaine-Blekte.

Izstādes atbalstītāji: Valsts Kultūrkapitāla fonds, Latvijas Finieris, Sadolin, Latvijas Mākslas akadēmijas Grafikas katedra.

Izstāde bez maksas apskatāma Siguldas pils kompleksa Dīķa mājā no 7. oktobra līdz 12. novembrim. Izstāde atvērta no otrdienas līdz ceturtdienai no plkst. 10.00 līdz 14.00, no piektdienas līdz svētdienai no plkst. 10.00 līdz 17.00. Izstāde “Anetes kiosks: stāsti, grāmatas, ilustrācijas un citas lietas” ir daļa no Siguldas Bērnu un jauniešu literatūras festivāla programmas.

Pasākumi