Uzņēmējdarbība
Siguldā notiks sociālās uzņēmējdarbības pasākums Pierīgas iedzīvotājiem (29.03.2023.)
Latvijas Sociālās uzņēmējdarbības asociācija trešdien, 5. aprīlī, Siguldā rīkos informatīvu pasākumu par sociālo uzņēmējdarbību “Atklātas sarunas ar sociālajiem uzņēmējiem”.
Pasākumā, kas no plkst. 13.00 līdz 15.00 norisināsies Siguldas pagasta Kultūras namā (Siguldā, Zinātnes ielā 7), varēs uzzināt par sociālās uzņēmējdarbības aktualitātēm un būs iespēja iepazīties ar trīs sociālajiem uzņēmējiem, uzklausot atklātus un personiskus stāstus par biznesu, ikdienas izaicinājumiem un vēlmi padarīt pasauli labāku.
Latvijas Sociālās uzņēmējdarbības asociācija informēs par nozares jaunumiem, iespējām, un dalībniekiem būs iespēja uzdot sev interesējošos jautājumus par Sociālā uzņēmuma likumu, atbalsta veidiem, sociālā uzņēmuma statusa iegūšanas procesu un citām nozares aktualitātēm.
Ar saviem pieredzes stāstiem dalīsies Mārcis Zanerips – Ogres novada sociālo uzņēmumu “Hopen grupa” un “PPII Mikausis” pārstāvis, Kristīne Jacino – “Engineering for Children” vadītāja un Eva Viļķina – “Visi Var” dibinātāja un vadītāja.
Uzņēmums “Hopen grupa” pārvalda labdarības veikalu ķēdi “Hopen”, kuros var iegādāties dažādas mazlietotas preces. Gūtie ienākumi tiek novirzīti dažādu labdarības projektu organizēšanā, palīdzot trūcīgākajai sabiedrības daļai un finansiāli atbalstot organizācijas, kas darbojas šo cilvēku labā, īpaši rūpējoties par ģimenēm ar bērniem. Savukārt privātais bērnudārzs Ogrē “PPII Mikausis” piedāvā Montessori pedagoģijā un kristīgajās vērtībās balstītu, individualizētu pirmsskolas izglītību, kas veicina bērnu personības harmonisku izaugsmi, veido veselīgu pašapziņu un sekmē sociālo integrāciju.
Sociālais uzņēmums “Engineering for Children” veido mūsdienīgus izglītības materiālus, kas palīdz bērniem izprast pārtikas ražošanas tehnoloģiskos un ekonomiskos procesus. Materiālos tiek parādītas dažādas profesijas, ražošanas iekārtas, materiāli un vielas, kas tiek izmantotas pārtikas ražošanā.
Siguldas sociālais uzņēmums “Visi Var” veicina personu ar invaliditāti, viņu tuvinieku un sociāli mazaizsargāto grupu nodarbinātību. Uzņēmuma darbnīcās top dažādas preces, kas tiek pārdotas “Visi Var” labdarības veikalā. Ienākumi no pārdotās produkcijas tiek novirzīti labdarības projektu un sociālā atbalsta īstenošanai, jaunu darba vietu radīšanai un nepieciešamā aprīkojuma iegādei.
Lai piedalītos pasākumā, līdz 4. aprīlim jāaizpilda elektroniska pieteikuma anketa. Vietu skaits ierobežots!
Pasākums ir daļa no Labklājības ministrijas sociālās uzņēmējdarbības aktivitāšu cikla “Attīstām sociālo uzņēmējdarbību kopā!”, ko finansē Eiropas Sociālais fonds. Cikla daudzveidīgās aktivitātes, kas plānotas, lai stiprinātu un attīstītu sociālās uzņēmējdarbības ekosistēmu Latvijā, norisināsies līdz 2023. gada novembrim. Tās tiek īstenotas sadarbībā ar nozares organizācijām – Latvijas Sociālās uzņēmējdarbības asociāciju, biedrībām “New Door”, “Reach for Change Latvia” un sociālo uzņēmumu “Visas Iespējas”.
Plašāka informācija par visu aktivitāšu ciklu un šo informatīvo pasākumu pieejama Latvijas Sociālās uzņēmējdarbības asociācijas tīmekļa vietnē.
__________
Latvijas Sociālās uzņēmējdarbības asociācija kopā ar Rīgas plānošanas reģionu un Pierīgas partnerību organizē domnīcu (24.03.2023.)
Latvijas Sociālās uzņēmējdarbības asociācija kopā ar Rīgas plānošanas reģionu un Pierīgas partnerību14. aprīlī plkst. 14.00 ielūdz piedalīties domnīcā “Kā kopā varam stiprināt un attīstīt sociālo uzņēmējdarbību Rīgas reģionā?”. Domnīca norisināsies Biznesa vēstniecībās Jelgavas ceļš 3 Tīrainē.
Domnīca pulcēs Rīgas reģiona viedokļu līderus, uzņēmējus, dažādu organizāciju un pašvaldību pārstāvjus, kam ir vēlēšanās, iespēja un resursi stiprināt un attīstīt sociālo uzņēmējdarbību reģionā, kā arī pašus sociālos uzņēmējus.
Tās mērķis ir saprast katras iesaistītās puses lomu un sagatavot konkrētus rīcību plānus (darbības šeit un tagad, nevis nākotnes vīzijas), lai stiprinātu un attīstītu sociālo uzņēmējdarbību Rīgas reģionā.
Lai sarunas un kopīgais darbs mums veiktos maksimāli produktīvi, aicina pirms pasākuma iepazīties izzināt sociālās uzņēmējdarbības tēmu plašāk:
- video lekcijās, kas sniedz vispārēju priekšstatu par nozari;
- pašvaldību loma un iesaiste nozarē;
- citi noderīgi resursi.
Pasākums tiek organizēts Labklājības ministrijas sociālās uzņēmējdarbības aktivitāšu cikla “Attīstām sociālo uzņēmējdarbību kopā!” ietvaros.
__________
Valsts vides dienests izsludina pieteikšanos gada balvai vides aizsardzībā (publicēts: 22.03.2023.)
Valsts vides dienesta (VVD) vides jomas profesionāļu komanda ik gadu vērtē uzņēmumus un iestādes, kas savas darbības ietvaros izcēlušies ar ilgtspējīgu un videi draudzīgu risinājumu ieviešanu. Jau astoto gadu videi draudzīgākie uzņēmumi gūs augstāko atzinību par nozīmīgiem sasniegumiem vides pārvaldībā, saņemot balvu “Zaļā izcilība 2023”. VVD aicina uzņēmumus pieteikt dalību un pierādīt, ka tieši jūsu uzņēmums pelnījis tikt novērtēts kā izcils vides aizsardzības piemērs, saņemot apbalvojumu kādā no 11 nominācijām.
Par pretendentu apbalvojuma saņemšanai šajā gadā uzņēmumu un iestāžu pārstāvji var pieteikties paši (nesaņemot par to papildus vērtēšanas punktus), vai tikt izvirzīti no profesionālās asociācijas (organizācijas), pašvaldības, kā arī valsts pārvaldes iestādes. Pretendenti var būt tie, kam vides aizsardzības normatīvo aktu ievērošana padodas ne tikai labi, bet izcili! Pieteikumus iespējams iesniegt līdz šī gada 14. aprīlim Valsts vides dienesta tīmekļa vietnē.
Izcilākie vides sargātāji tiks apbalvoti 11 nominācijās, nosakot Zaļās izcilības enerģētikā, lauksaimniecībā, mežsaimniecībā un kokapstrādē, ieguves rūpniecībā un karjeru izstrādē, ķīmiskajā rūpniecībā, pārtikas rūpniecībā, apstrādes rūpniecībā, ūdenssaimniecības jomā, atkritumu apsaimniekošanā, transporta un uzglabāšanas nozarē, piesārņoto vietu sanācijā un radiācijas drošībā.
Turpinot novērtēt ne vien vides aizsardzībā izcilākos uzņēmumus, bet arī tos, kuri aktīvi iesaistās vides aizsardzības jautājumu risināšanā, nominācijā “par sadarbību” šajā gadā tiks godināti divi nominanti – pašvaldības iestāde un nevalstiskā organizācija, kas ar savu darbību sniegusi būtisku ieguldījumu vides aizsardzībā.
Zaļā izcilības balva ir ikgadēja vides aizsardzības nozares augstākā atzinība par nozīmīgiem sasniegumiem un ieguldījumu vides pārvaldībā. Par gada balvas saņēmējiem kļūs tie uzņēmumi, kuri aktīvi rīkojas, lai novērstu savas darbības ietekmes uz vidi riskus, īsteno pasākumus pārejai uz aprites ekonomiku, kā arī nenogurstoši iegulda resursus uzņēmuma darbinieku vides apziņas veidošanā.
Noskaidroti “Siguldas novada Uzņēmēju gada balvas 2022” laureāti (publicēts: 18.03.2023.)
Piektdien, 17. martā, kultūras centrā “Siguldas devons” pulcējās novada uzņēmīgākie, radošākie un aktīvākie komersanti, kuru darbība 2022. gadā ir bijusi īpaši pamanāma un novērtēta sabiedrības vidū. Suminot 12 novada uzņēmumus, šogad apbalvošanas ceremonijas “Siguldas novada Uzņēmēju gada balva 2022” temats bija “Rūgts”, kā kāzās un kopdzīvē pienākas, akcentēta kopābūšana, ciešas attiecības un savstarpējā cieņa.
Novērtējot novada uzņēmējus, balvas laureātiem 12 dažādās nominācijās pasniedza Siguldas novada pašvaldības domes priekšsēdētāja Līga Sausiņa un mākslinieks Ralfs Eilands, bet pasākuma vadītāja lomā iejutās Valters Krauze. Savukārt pēc sumināšanas laureātus priecēja grupa “Zelta vilks”.
“Šī vakara radošais formāts – kāzas, iespējams, pirmajā brīdī var šķist nepiemērots, bet, ja padomā, tad dziļākajā būtībā ir ļoti daudz līdzību ar uzņēmējdarbību! Kāzas ir fakta konstatācija, ka ir izveidojušās pietiekami ciešas attiecības, kuras vēlams turpināt un nepieciešama šo attiecību tālāka attīstība. Tā ir apziņa un vēlme doties kopā, esot cieši roku rokā. Tā ir apņemšanas un solījums, kopīgi risināt problēmas un atbalstīt vienam otru. Katrās kāzās ir savi goda viesi, mums šovakar tie ir “Uzņēmēju gada balvas” nominanti, kuriem mēs sakām paldies par ieguldījumu,” uzsvēra Siguldas novada pašvaldības domes priekšsēdētāja Līga Sausiņa.
Pašvaldības apbalvojumu “Siguldas novada Uzņēmēju gada balva 2022” saņēma:
- Ģimenes uzņēmums SIA “Mālpils ZemeNes” – nominācija “Novada popularizētājs”.
Zemeņu audzēšana, kā paši saimnieki saka, ir dzīvesveids, ne darbs. Šī nodarbošanās tiek praktizēta jau 30 gadus, kas tiek realizēta 24 hektāru zemes platībā. Saimniecībā 8 hektāru platībā tiek audzētas arī krūmcidonijas, no kurām tiek ražoti visdažādākie gardumi. Uzņēmuma īpašnieki ir aktīvi, atsaucīgi un iesaistās dažādās sabiedriskās aktivitātēs. Viens no pasākumiem, kas zināms ne tikai novadniekiem, bet plašākā mērogā, ko sadarbībā ar Siguldas novada pašvaldību organizē uzņēmuma saimnieki, ir “Mālpils Zemeņu svētki”, kas šogad norisināsies 1. jūlijā.
- “Kūkas Gardas” – SIA “Adnama” – nominācija “Novada izaugsme”.
“Kūkas Gardas” ir uzņēmuma preču zīme, ar kuru tas ir plašāk zināms sabiedrībai un saviem klientiem. Uzņēmuma īpašniece Amanda Ozoliņa kūku cepšanu uzsāka kā mājražotāja, darbojoties nelielā mājas virtuvē. Tagad tas ir kļuvis par darbīgu un uzticamu ražošanas uzņēmumu, kur ikdienas darbi tiek veikti stabilā komandā. Darbinieku skaits uzņēmumā ar katru gadu ir palielinājies, kas tagad sastāv no astoņiem meistarīgiem konditoriem. Uzņēmuma pamatvērtība ir saliedēts kolektīvs un labākās Latvijā ražotās izejvielas, kas tiek izmantotas kvalitatīva produkta radīšanai. Uzņēmuma īpašniece Amanda Ozoliņa ir enerģiska, radoša un atsaucīga, aktīvi iesaistās labdarības akcijās. Kūku receptes un pieredzes stāsti ir apkopoti Amandas izdotajā grāmatā “Kūku Karaliene”. Uzņēmuma vadītāja un pārstāvji aktīvi piedalās arī izstādēs, pērn uzņēmums piedalījās izstādē Ķīpsalā “Riga Food” un starptautiskā izstādē Dubajā.
- “SIGULDAS ZOO” – SIA “Lamenta” – nominācija “Novada jaunais uzņēmējs”. Uzņēmums saņēma arī LIAA Siguldas biznesa inkubatora Simpātiju balvu.
“Siguldas Zoo” savu aktīvo darbību uzsāka 2022. gada jūnijā un atrodas Gaujas Nacionālā parka ainavā – Krimuldas pagastā, kas ir ierīkots 11 hektāru plašā dabas teritorijā. Tas ir lielākais privātais zooloģiskas dārzs Latvijā, kura īpašnieks un ideju īstenotājs ir pozitīvais un enerģiskais Sandijs Baļčūns, taču ideja par zoodārzu esot radusies kaimiņu dēlam Danielam. Zoodārzs ir ikdiena, kur tiek pavadītas visas brīvdienas un svētki. Sandija Baļčūna lielais balsts un palīgs ir sieva Monta un mazie palīgi – trīs bērni. Zoodārza izveidošana ir pozitīvs pienesums novadā, kas veido atšķirīgu un jaunu pakalpojuma veidu, ko apmeklēt gan novada iedzīvotājiem, gan viesiem.
- “Kebab Factory” – nominācija “Novada viesmīlīgākais”.
2019. gadā Siguldā, Jāņa tirgū, tika atvērta jauna ēdināšanas vieta “Kebab Factory”, kuras īpašnieks ir Edgars Kroģeris. “Kebab Factory” piedāvā sulīgus kebabus, kuru izcelsmes vieta ir tuvie austrumi un, kuri kļuvuši populāri arī Latvijā. Novada viesmīlīgākais uzņēmums piedāvā arī liellopa un vistas burgerus ar dažādām piedevām un citas populārās uzkodas – vistas spārniņus un kartupeļus ar garnējumiem visām gaumēm. Ēdienu piedāvājumam paralēli tiek domāts arī par viesmīlīgu klientu uzņemšanu, par ko atzinīgi atsaucas arī apmeklētāji, novērtējot personālu.
- ZS “MAZLAURI” – nominācija “Novada lauksaimnieks”. Zemnieku saimniecība saņēma arī Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra Veicināšanas balvu.
Saimniecības kopējās zemes platības ir 150 hektāri, un saimnieks Māris Rehtšprehers ikdienā rūpējas par 80 slaucamām govīm. Saimniecībā 2016. gadā tika uzsākta siera ražošana. Siers ir unikāls ar to, ka tiek ražots no tikko slaukta, nepasterizēta un nedzesēta govs piena. “Goudas” un “Taleggio” tipa sieri tiek ražoti pēc itāļu receptēm un tiek gatavināti 2–4 mēnešus, pielietojot tradicionālas metodes. Zemnieku saimniecībā tiek piedāvātas arī ekskursijas, viesiem tiek pastāstīts par “Rehtšprehera sieru” un tā tapšanu, piedāvājot arī astoņu siera veidu degustāciju. Saimnieks ir dzimis un audzis Siguldā, bet par turpmāko dzīvesvietu ir izvēlējies vectēva mājas Lēdurgas pagastā, kur arī vada “Mazlauri” saimniecību.
- SIA “KVIST” – nominācija “Novada eksportētājs”.
“KVIST” ir daļa no starptautiskas uzņēmumu grupas, kurā iekļaujas arī “Kvist Industries” ar centrālo biroju Dānijā. Uzņēmums “KVIST” savu darbību Latvijā, Mālpils pagastā, uzsāka 2011. gadā, tā īpašnieks ir Kvists Sorens (Kvist Soren). Uzņēmums ir viens no lielākajiem uzņēmumiem ne tikai Mālpils pagastā, bet arī Siguldas novadā. Darbinieku skaits uzņēmumā 2021. gadā bija sasniedzis 707 nodarbinātās personas. 100 % no uzņēmuma saražotā produkcija, kas ir augstas kvalitātes mēbeles, tiek eksportētas. 85 % no produkcijas tiek eksportēta uz Eiropu. Latvijā tapušās mēbeles eksportē arī uz Kanādu, Austrāliju un Ķīnu.
- SIA “SIGULDAS TIRGUS” – nominācija “Novada investors”.
Siguldas tirgus, tautā tiek saukts un atpazīstams kā vecais tirgus, pēdējos gadus jūtami ir atdzīvojies, un tam dota otrā elpa. Teritorija manāmi tiek labiekārtota un uzlabota, tirgus placī paralēli pamatdarbībai tiek organizēti dažādi tematiski pasākumi. Tur paplašinājies arī telpu nomnieku skaits, viens no tiem ir daudziem zināmais “Ezītis Miglā”. Izmaiņas tirgus teritorijā atzinīgi novērtē arī tirgus apmeklētāji, ar jauno veidolu tas ir daudz tīkamāks un arī aktīvāk tiek apmeklēts. Uzņēmums tirgus teritorijas attīstībā ieguldījis 500 tūkstošus eiro.
- SIA “NutriBoom” – nominācija “Novada inovācija”. Uzņēmums saņēma arī Attīstības finanšu institūcijas “Altum” Simpātiju balvu.
“NutriBoom” īpašniece Ilze Kalniņa ir studējusi Latvijas Universitātes Pārtikas tehnoloģijas fakultātē, kur arī radusies ideja par produktu pārstrādi, izmantojot inovatīvo pieeju. Uzņēmumā tiek ražoti auksti kaltēti veselīgie našķi no augļiem, dārzeņiem un ogām ar liofilizācijas tehnoloģiju. Liofilizācija pamatā ir žāvēšana vai kaltēšana saldējot vakuuma vidē, saglabājot produkta dabīgās vērtības. 2022. gadā ir izstrādāts jauns inovatīvs produkts – liofilizēts saldējums. Siguldas novada pašvaldība jau divus gadus uzņēmumu ir virzījusi uz izstādi “Rīga Food”, akcentējot to kā vienu no veiksmīgajiem jaunajiem novada uzņēmumiem pārtikas ražošanā. Uzņēmuma īpašniece ir ne tikai radoša un inovatīvām idejām bagāta, bet arī atsaucīga un iesaistās pašvaldību organizētajos pasākumos.
- SIA “Visi Var” – nominācija “Novada labākais darba devējs”.
“Visi Var” ir sociālais uzņēmums. Tā darbības viens no galvenajiem mērķiem ir personu ar invaliditāti, viņu tuvinieku un sociāli mazaizsargāto grupu nodarbinātības veicināšana. 2021. gadā uzņēmumā strādāja desmit darbinieki. Uzņēmuma peļņa no ienākumiem tiek ieguldīta labdarības projektu un sociālā atbalsta īstenošanai, jaunu darba vietu radīšanai un nepieciešamā aprīkojuma iegādei. Uzņēmums, kura īpašniece ir Eva Viļķina, ir zināms visā Latvijā un tā reputācija ir tik augstā līmenī, ka tiek likts par paraugu citiem uzņēmumiem. Uzņēmums sadarbojas un kopīgi īsteno dažādas aktivitātes ar valsts, pašvaldības un izglītības iestādēm – nodrošina prakses vietas studentiem un darba vietas skolēniem vasaras brīvlaikā, nodarbina cilvēkus, kuri veic sabiedrisko darbu.
- Saimnieciskās darbības veicēja Una Brakša – nominācija “Novada amatnieks”.
Unu Brakšu novadnieki pazīst kā aizrautīgu un kaislīgu sviesta medus piparkūku meistari. Gardās piparkūkas pircējus priecē jau vairākus gadus, kuras var iegadāties gadatirgos un novada organizētajos tirdziņos. Paralēli piparkūku cepšanai Una Brakša praktizē arī dažādu kūku cepšanu. Novadnieki balvas laureāti raksturo kā pozitīvu un laipnu saimnieci.
- SIA “Eko Latvija” – nominācija “Novada zaļais”. Uzņēmums saņēma arī Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra Veicināšanas balvu.
Uzņēmuma īpašnieks Raitis Rodiņš, ir aktīvs lauksaimnieks, kas ir izveidojis arī kooperatīvu “EkoLogisks.lv”, kuras vīzija ir būt vadošajam bioloģiski audzētu dārzeņu audzētājam. Piepildīt Latvijas tirgu un veicināt Latvijā ražotās produkcijas eksportu; apvienot Latvijas bioloģiskos lauksaimniekus, kā arī veicināt lauksaimnieku savstarpēju sadarbību, lai veidotu spēcīgu bioloģiskās pārtikas ražotāju grupu – tās ir pāris no uzņēmuma vērtībām un mērķiem. SIA “Eko Latvija” saimniecībā tiek bioloģiski audzēti – kartupeļi, burkāni, kāļi, rutki, rāceņi, ķirbji, lauka pupas un citi dārzeņi.
- SIA “Wake Mālpils” – nominācija “Novada aizrautība”.
2019. gadā Mālpilī izveidotais veikborda parks, kura īpašnieks ir Pēteris Kaukulis, piedāvā “Wakestation” kabeļa sistēmu un ūdens konstrukciju parku. Tā ir vēl viena vieta Siguldas novadā, kur aktīvi ar aizrautību pavadīt laiku gan ģimenes, gan draugu lokā. “Wake Mālpils” iespējams iznomāt SUP dēļus, pludmales volejbola laukumu, kā arī visu veikparku privātām ballītēm. Šāda veida aktīvās atpūtas vietas novadu veido vēl interesantāku un pievilcīgāku, kas piesaista un aizrauj novada viesus un apmeklētājus.
Lai noskaidrotu potenciālos 2022. gada nominantus, tika iesaistīta arī sabiedrība. Iedzīvotāji un uzņēmēji pretendentus varēja pieteikt no 2022 gada 8. novembra līdz 8. decembrim, aizpildot anketu gan digitālā, gan drukātā veidā. Anketas iesniedza 268 respondenti, pieteikumu atbilstības un nominantu izvērtēšanu veica Apbalvojuma vērtēšanas komisija. Apbalvojums “Siguldas novada Uzņēmēju gada balva 2022” uzņēmējiem tika pasniegts jau vienpadsmito gadu.
______________
Sociālās uzņēmējdarbības grantu programmā “Augšup” kopējais pieejams atbalsts būs līdz 48 000 eiro (17.03.2023.)
3. aprīlī tiks uzsākta projektu pieņemšana sociālās uzņēmējdarbības grantu programmai “Augšup”, ko Siguldas novada pašvaldība īsteno kopā ar SEB banku, kā arī Ķekavas, Mārupes, Olaines un Ropažu novadu. Pretendēt uz finansiālo atbalstu varēs gan strādājoši uzņēmumi, gan vēl neīstenotu biznesa ideju autori. Kopējais grantu apmērs šogad būs līdz 48 000 eiro.
“Siguldas novada pašvaldība kopā ar Pierīgas pašvaldībām ar gandarījumu iesaistās šajā programmā, kas sekmē un veicina sociālās uzņēmējdarbības attīstību. Šis grantu konkurss ir lieliska iespēja, lai stiprinātu sabiedrību un tās vērtības. Sociālie uzņēmumi ir kā sociālo pārmaiņu dzinējspēks, piedāvājot inovatīvus risinājumus. Prieks par pirmā konkursa laureātiem Siguldas novadā SIA “GL&Development”, kuri sekmīgi izveidojuši prototipus aktīvā dzīvesveida funkcionālo apģērbu līnijai un aksesuāriem cilvēkiem ar kustību traucējumiem. Lai rodas aizvien jauni radoši risinājumi jēgpilniem un ilgtspējīgiem projektiem,” uzver Siguldas novada pašvaldības domes priekšsēdētāja Līga Sausiņa.
Maksimālā naudas summa vienam grantam būs 8000 eiro, un uz to var pretendēt gan uzņēmumi, kas jau veic vai plāno veikt sociālo uzņēmējdarbību kādā no minētajiem novadiem, gan arī vēl neīstenotu biznesa ideju autori. Granta līdzekļi paredzēti saimnieciskiem mērķiem esošā biznesa attīstīšanai vai arī jauna sociālā uzņēmuma izveidei.
Iesniegt projektus varēs no 3. līdz 28. aprīlim. Tālāk tos vērtēs žūrijas komisija, kuras sastāvā būs gan biznesa profesionāļi, gan sociālās uzņēmējdarbības jomas un pašvaldību pārstāvji. Rezultātu paziņošana un uzvarētāju apbalvošana notiks jūnijā.
Grantu programma “Augšup” norisināsies jau otro reizi. Pērn programmas ietvaros atbalstu savas sociālās uzņēmējdarbības idejas īstenošanai saņēma pieci uzņēmēji Pierīgā. Plašāka informācija pieejama tīmekļa vietnē seb.lv/augsup.
______________
2. aprīlī sākas pieteikumu iesniegšana konkursā “Māmiņa. Uzņēmēja” (16.03.2023.)
Lai motivētu Siguldas novada māmiņas saskatīt sevī uzņēmējas potenciālu un uzsākt komercdarbību, kā arī veicinātu jaunu produktu attīstību un pilnveidotu pakalpojumu veidošanu, sekmējot esošās uzņēmējdarbības paplašināšanu, Siguldas novada pašvaldība izsludina konkursu “Māmiņa. Uzņēmēja”.
Konkursā var pieteikties gan fiziskas personas, kas atbilst šādiem nosacījumiem, – māmiņa, kura audzina bērnu vecumā līdz 10 gadiem (ieskaitot), un viņas deklarētā dzīvesvieta ir novada teritorija ne vēlāk kā uz konkursa norises kalendārā gada 1. janvāri plkst. 0.00.
Tāpat pieteikumus var iesniegt juridiskas personas, kas atbilst sekojošiem nosacījumiem: uzņēmuma apgrozījums gada ietvaros nepārsniedz 150 tūkstošus eiro, un tas veic saimniecisko darbību Siguldas novadā; uzņēmuma dibinātāja ir sieviete vai pašnodarbināta persona, kura reģistrējusies kā saimnieciskās darbības veicēja.
Kopējais konkursā pieejamais finansējums ir 12 000 eiro, maksimālais viena projekta idejas īstenošanai pieejamais līdzfinansējums ir līdz 3000 eiro. Iecerētās aktivitātes realizējamas 12 mēnešu periodā no līguma parakstīšanas brīža.
Konkurss norisināsies un tiks vērtēts trīs kārtās, izvērtējot pieteikumu atbilstību konkursa nolikumam un kritērijiem – pēc administratīvās atbilstības, pēc satura un kvalitatīvajiem rādītājiem, un trešajā kārtā tiks vērtētas konkursa dalībnieču prezentācijas un atbildes uz žūrijas komisijas jautājumiem.
Konkursa pieteikumu pieņemšana sāksies 2. aprīlī un noslēgsies 2. maijā. Iesniegtos projektus vērtēs septiņi žūrijas komisijas locekļi, kuras sastāvā ir uzņēmumu un pašvaldību pārstāvji.
Šogad konkursa “Māmiņa. Uzņēmēja” ietvaros norisināsies arī informatīvi semināri. Konkursa dalībniecēm tiek piedāvāts apmeklēt tos, lai detalizētāk izskaidrotu konkursa noteikumus, izskaidrotu veidlapu aizpildīšanu un noskaidrotu citus interesējošus jautājumus, kas dotu iespēju izstrādāt kvalitatīvākus projektus.
Semināri norisināsies:
- 30. martā plkst. 16.00–18.00 Krimuldas Tautas nama Mazajā zālē 1. stāvā (Raganā, Parka ielā 1);
- 4. aprīlī plkst. 16.00–18.00 Mālpils Kultūras centra 321. telpā (Mālpilī, Nākotnes ielā 5).
- 6. aprīlī plkst. 16.00–18.00 Siguldas Jaunās pils Svētku zālē (Siguldā, Pils ielā 16).
Konkursa dokumentācija:
- konkursa nolikums;
- 1. pielikums. Projekta pieteikuma veidlapa;
- 2. pielikums. Naudas plūsmas veidlapa;
- 3. pielikums. Projekta izmaksu tāmes veidlapa;
- 4. pielikums. I kārtas Administratīvās atbilstības vērtēšanas kritēriju veidlapa;
- 5. pielikums. II kārtas vērtēšanas kritēriju veidlapa;
- 6. pielikums. III kārtas vērtēšanas kritēriju veidlapa;
- 7. pielikums. Atskaite forma par piešķirtā finansējuma izlietojumu;
- 8. pielikums. Saimnieciskās darbības informatīvais pārskats;
- 9. pielikums. Konkursa komisijas objektivitātes un informācijas neizpaušanas apliecinājuma veidlapa.
Konkursa pieteikuma dokumentus var iesniegt:
- personīgi vienā oriģināla eksemplārā papīra formā slēgtā aploksnē visos Siguldas novada Klientu apkalpošanas centros un identisks elektronisks eksemplārs jānosūta uz e-pasta adresi uznemejiem@sigulda.lv;
- pa pastu pieteikumu jānosūta vienā oriģināla eksemplārā papīra formā uz adresi Pils iela 16, Sigulda, Siguldas novada, LV-2150, un identisks elektronisks eksemplārs uz e-pasta adresi uznemejiem@sigulda.lv;
- ar drošu elektronisko parakstu parakstīts pieteikums jānosūta uz e-pasta adresi uznemejiem@sigulda.lv.
Konkursu “Māmiņa. Uzņēmēja” rīko un finansē Siguldas pašvaldības aģentūra “Siguldas Attīstības aģentūra”, tas tiek organizēts jau no 2016. gada. Šogad pašvaldība uzņēmējdarbības atbalstam turpinās realizēt sadarbībā ar AS “SEB banka” un citām pašvaldībā grantu programmu konkursu “(Ie)dvesma” un atbalstu sociālās uzņēmējdarbības uzņēmumiem konkursu “Augšup”, kā arī uzņēmējdarbības atbalsta programmu jauniešiem.
Plašāka informācija pieejama, rakstot uz e-pasta adresi uznemejiem@sigulda.lv vai zvanot uz tālruņa numuru 22017156.
______________
Komersanti un saimnieciskās darbības veicēji aicināti pieteikties jaunumu saņemšanai (publicēts: 14.03.2023.)
Aicinām atsaukties Siguldas novada komersantus un saimnieciskās darbības veicējus, neatkarīgi no juridiskā statusa un darbības nozares (SIA, AS, ZS, IK, pašnodarbinātas personas), piesakoties jaunumu saņemšanai, aizpildot veidlapu tiešsaistes vidē.
Reizi mēnesī uz anketā norādīto e-pasta adresi tiks sūtīta “Vēstkopa uzņēmējiem” ar apkopotu aktuālo informāciju par dažādiem jaunumiem un aktualitātēm, tostarp semināriem, apmācībām, atbalsta veidiem, projektiem un konkursiem, kā arī citu informāciju, ko novada uzņēmējiem piedāvā Siguldas novada pašvaldība un citas organizācijas.
Jautājumu gadījumā aicinām sazināties ar Uzņēmējdarbības atbalsta punkta vadītāju, zvanot uz tālruņa numuru 22017156 vai rakstot uz e-pasta adresi jolanta.kursisa@sigulda.lv.
NVA aicina darba devējus pieteikties skolēnu nodarbinātības pasākumā (publicēts: 09.03.2023.)
Nodarbinātības valsts aģentūras (NVA) filiāles visā Latvijā līdz 6. aprīlim pieņem darba devēju pieteikumus skolēnu nodarbinātības pasākuma īstenošanai 2023. gada vasarā.
Darba devējs, kurš piedāvās darba vietu skolēnam vasaras brīvlaikā, saņems dotāciju skolēna mēneša darba algai 50% apmērā no valstī noteiktās minimālās mēneša darba algas. Ja darba devējs nodarbinās skolēnu ar invaliditāti, NVA dotācija būs valstī noteiktās minimālās mēneša darba algas apmērā. NVA apmaksās veselības pārbaudi skolēnam, ja to paredz normatīvie akti par obligātajām veselības pārbaudēm, kā arī apdrošinās skolēnu pret nelaimes gadījumiem darba vietā. NVA piešķirs arī dotāciju skolēna darba vadītāja atalgojumam. Savukārt darba devējam būs jānodrošina līdzfinansējums skolēna darba algai, nodokļu nomaksa un kompensācija par neizmantoto atvaļinājumu. Skolēna mēneša atalgojumam par pilnu nostrādātu darba laiku jābūt vismaz valstī noteiktās minimālās algas apmērā – 620 eiro pirms nodokļu nomaksas.
Skolēns pasākumā tiks nodarbināts vienu mēnesi, atsevišķos gadījumos, vienojoties ar darba devēju, līdz diviem mēnešiem. Skolēnu vasaras nodarbinātības pasākuma noteikumi paredz, ka darba devējs var vienoties ar konkrētu skolēnu par darba vietu un laiku, norādot šo informāciju pieteikumā. Atgādinām, ka skolēnus nedrīkst nodarbināt darbos, kas saistīti ar paaugstinātu risku viņu drošībai, veselībai, tikumībai un attīstībai.
Lai pieteiktos skolēnu nodarbinātības pasākuma īstenošanai, darba devējam jāaizpilda NVA tīmekļa vietnē pieejamā pieteikuma forma un aizpildītais pieteikums kopā ar piedāvāto darba vietu sarakstu un darba pienākumu aprakstu jāiesniedz tai NVA filiālei, kuras apkalpošanas teritorijā plānots veidot darba vietu. Ja darba devējs vēlas veidot darba vietas skolēniem vairāku NVA filiāļu apkalpošanas teritorijās, tad parakstīts ar drošu elektronisko parakstu pieteikums ir jānosūta uz NVA oficiālo elektronisko adresi. NVA oficiālā e-adrese, kā arī filiāļu kontaktinformācija pieejama NVA tīmekļa vietnes sadaļā “Kontakti”.
Skolēnu vasaras nodarbinātības pasākumu NVA sadarbībā ar darba devējiem īstenos no 1. jūnija līdz 31. augustam. Valsts līdzfinansētajās darba vietās strādāt varēs skolēni vecumā no 15 līdz 20 gadiem (ieskaitot), kuri iegūst izglītību vispārējās, speciālās vai profesionālās izglītības iestādēs. Darba iespējas vasaras brīvlaikā jau otro gadu pēc kārtas varēs izmatot arī Ukrainas civiliedzīvotāju bērni.
Skolēnu pieteikšanos dalībai vasaras nodarbinātības pasākumā plānots uzsākt maija pirmajā nedēļā, pieteikties dalībai pasākumā skolēni varēs elektroniski, aizpildot pieteikuma anketu NVA tīmekļa vietnē.
Šogad pasākuma īstenošanai paredzētais finansējums ir 3 542 672 eiro, kas ir pietiekams, lai izveidotajās darba vietās nodarbinātu 10 302 jauniešus.
2022. gada vasarā darba vietas skolēniem piedāvāja 599 darba devēji. Skolēnu dalību skaits pasākumā bija 9 752. Valsts līdzfinansētajās darba vietās strādāja arī 74 Ukrainas skolēni.
______________
Notikusi šā gada pirmā Uzņēmēju konsultatīvās padomes sēde (03.03.2023.)
2. martā aizvadīta šā gada pirmā Siguldas novada Uzņēmēju konsultatīvās padomes sēde. Šoreiz tā norisinājās uzņēmumā “Rāmkalni”, pie tā vadītāja un konsultatīvās padomes pārstāvja Viktora Grūtupa.
“Rāmkalni Nordeco” īpašnieks klātesošos iepazīstināja ar sava uzņēmuma ražošanas telpām un īsumā pastāstīja par sava uzņēmuma darbību.
Sēdi atklāja pašvaldības aģentūras “Siguldas Attīstības aģentūras” Uzņēmējdarbības atbalsta punkta vadītāja Jolanta Kursiša.
Tās laikā padomes pārstāvji tika iepazīstināti ar jauno “Siguldas Attīstības aģentūras” direktoru Uldi Dvinski, kurš pastāstīja par savu profesionālo darba pieredzi un mērķiem, kā arī informēja par “Siguldas Attīstības aģentūras” plānoto reorganizāciju un jauno struktūru. Pie paredzētajiem darbiem tika minēta arī “Siguldas Attīstības aģentūras” stratēģijas izstrāde. Labvēlīgas uzņēmējdarbības vides radīšana ir viens no stratēģijas mērķiem, lai pilnveidotu un veicinātu uzņēmējdarbības attīstību visā novadā.
Pašvaldības domes priekšsēdētāja Līga Sausiņa uzņēmējus iepazīstināja ar “Siguldas Attīstības aģentūras” 2022. gada budžetu, tā ieņēmumiem un izlietojumu, kā arī informēja par 2023. gada budžetā plānotajiem rādītājiem.
Padomes sastāvā ir apstiprināti vēl trīs jauni padomes locekļi – Raitis Rodiņš (K/S “Ekoloģisks.lv” valdes priekšsēdētājs), Elvijs Ozoliņš (SIA “RE Pumpuri” valdes loceklis), Kristīne Jonīte-Jurkēviča (SIA “BRŪNU HES” valdes priekšsēdētāja). Patlaban Siguldas novada Uzņēmēju konsultatīvajā padomē ir 21 padomes loceklis.
Par novada aktualitātēm un pasākumiem pastāstīja Jolanta Kursiša.
- 1. martā ir izsludināts konkurss “Tūrisma atspere”. Konkursa mērķis ir atbalstīt ekonomiski ilgtspējīgu projektu īstenošanu mazos un vidējos uzņēmumos, kas darbojas tūrisma un viesmīlības jomā, lai veicinātu Siguldas novadā plašāku un noturīgāku tūrisma un viesmīlības piedāvājumu.
- 7. martā notiks otrā domnīcas cikla “S!nerģija” tikšanās, kurā tiks runāts par sabiedrības līdzdalību un iesaisti lēmumu pieņemšanā, iedzīvotāju padomēm un citām līdzdalības formām.
- 17. martā notiks pasākums novada uzņēmējiem “Siguldas novada Uzņēmēju gada balva 2022”.
Uzņēmējiem tika vaicāti ierosinājumi/idejas par:
- Siguldas svētkiem, kas šogad notiks 3. jūnijā un kuru laikā ir paredzētas arī uzņēmējiem veltītas aktivitātes; kāds būtu piemērotākais formāts un kādas aktivitātes vajadzētu integrēt svētku laikā, kas būtu noderīgas gan uzņēmējiem, gan interesantas apmeklētājiem;
- kādi būtu priekšlikumi komunikācijas veidam un formai, efektīvākas aktuālās informācijas nodošanai/apmaiņai uzņēmējiem.
No padomes pārstāvjiem tika saņemti priekšlikumi:
- rīkot padomes sēdes reizi ceturksnī. Tika noteikti nākamo sēžu datumi – 25. maijs Mālpilī, 7. septembris Raganā un 7. decembris Jūdažos;
- saistībā ar plānoto stratēģijas izstrādi organizēt atvērtas diskusijas domnīcu ar uzņēmējiem un pašvaldības pārstāvjiem, lai veidotu kopīgu redzējumu turpmāko “Siguldas Attīstības aģentūras” ilgtermiņa un īstermiņa mērķu noteikšanai un izstrādei.
______________
Komersanti aicināti piedalīties vebinārā par Atveseļošanas fonda atbalsta programmu (Publicēts: 03.03.2023.)
Aicina komersantus pieteikties dalībai tiešsaistes vebinārā “Atbalsts uzņēmumu digitalizācijai. Finansējums un pieteikšanās”, kas notiks 13. aprīlī no plkst. 10.00 līdz 12.00 tiešsaistes platformā “Teams”.To varēs vērot arī sociālo tīklu vietnē “Facebook”. Vebinārā detalizēti informēs komersantus par atbalsta saņemšanas nosacījumiem visās trijās atbalsta programmās.
Pasākumā piedalīsies runātāji no Ekonomikas ministrijas, ALTUM, Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras (LIAA), Latvijas Digitālā akseleratora, Latvijas Informācijas tehnoloģiju klastera.
Uzņēmumu digitālās transformācijas sekmēšanai Ekonomikas ministrija kopumā ieviesīs piecas jaunas Atveseļošanas fonda atbalsta programmas. Līdz ar to periodā līdz 2026. gada 30. jūnijam kopumā plānots sniegt atbalstu vismaz 7000 komersantiem, uzņēmējdarbības digitālajā transformācijā, kā arī digitālo pakalpojumu un nepieciešamo spēju un prasmju attīstībā kopumā ieguldot 139,4 miljonus eiro Atveseļošanas fonda investīcijas.
Komersantus aicinām reģistrēties dalībai vebinārā, aizpildot veidlapu šeit. Vebināra dienas kārtība skatāma šeit.
______________
Aicina uz biznesa konferenci “Personāla vadība 2023”
Ņemot vērā, ka personāla vadības joma pēdējo gadu laikā ir piedzīvojusi vairākas izmaiņas un arvien nozīmīgāku lomu tajā ieņem tādi jautājumi kā darbinieku labsajūta un motivācija, pārmaiņu vadība, tendences darba tirgū, 23. februārī ikviens tiek aicināts uz biznesa konferenci “Personāla vadība 2023”. Tajā ikvienam būs iespēja uzzināt par aktualitātēm un izaicinājumiem personāla vadības jomā.
Konferencē uzstāsies tādi referenti kā “Vilgerts” partnere, zvērināta advokāte Jūlija Jerņeva, Latvijas Personāla vadīšanas asociācijas valdes priekšsēdētāja Eva Selga, “Darba guru” rekrutēšanas komandas vadītāja Lilita Alute, sertificēta emocionālās inteliģences praktiķe, GROWING biznesa konsultante un trenere Jana Strogonova, SIA “MetaCoach” mācību centra vadītāja un trenere Laila Snidzāne, Latvijas Sakaru darbinieku arodbiedrības PRO prezidente Irēna Liepiņa, “Catalyst Latvija” vadītāja Dace Stīpniece, personāla vadības un atlases eksperte, biznesa trenere Elita Kazaine un “Printful HR” direktore Eiropā Inga Geka.
Plašāka informācija par konferenci pieejama šeit. konference.lv/
______________
Aicina darba devējus pieteikt darbavietas skolēniem Siguldas novadā
Darba devējiem, kuri plāno vasaras brīvlaikā nodarbināt skolēnus (vecumā no 13 līdz 14 gadiem), Siguldas novada pašvaldība no 1. līdz 19. martam aicina pieteikt darbavietas, elektroniski aizpildot pieteikuma anketu šeit.
Skolēniem pieteikšanās tiks izsludināta e.sigulda.lv no 1. aprīļa līdz 30. aprīlim, kad būs apkopotas visas pieteiktās darbavietas.
Pašvaldības programmas ietvaros plānots piedāvāt darbavietas pašvaldības iestādēs un struktūrvienībās, kā arī komersantu, biedrību vai nodibinājumu nodrošinātajās darbavietās, kuri būs noslēguši vienošanos par nodarbinātības organizēšanu.
Savukārt komersantus, biedrības vai nodibinājums, kā arī skolēnus vecumā no 15 līdz 19 gadiem aicināsim iesaistīties Nodarbinātības valsts aģentūras (turpmāk – NVA) skolēnu nodarbinātības programmā. NVA programmā skolēns var strādāt vienu mēnesi. Atalgojums ir valstī noteiktās minimālās darba samaksas apmērā par pilnu nostrādāto darba laiku mēnesī. Pašvaldība komersantiem, biedrībām vai nodibinājumiem, kuri ar pašvaldību būs noslēguši līgumu, apmaksās 50 procentus no NVA nodarbinātības programmā iesaistīto Siguldas novada skolēnu darba algas. NVA pieteikšanās tiks izsludināta vietnē www.nva.gov.lv.
Galvenie nosacījumi kārtībai, kādā Siguldas novadā organizējama skolēnu nodarbinātība vasaras brīvlaikā, pieejami šeit.
- Skolēnu nodarbinātība tiek nodrošināta tikai Siguldas novadā deklarētiem skolēniem, kuri iegūst izglītību vispārējās vai profesionālās izglītības iestādēs.
- Skolēni vecumā no 13 gadiem (pilni 13 gadi, stājoties darbā) līdz 14 gadiem strādā Pašvaldības iestādēs un struktūrvienībās, kā arī komersantu, biedrību vai nodibinājumu nodrošinātajās darbavietās, kuri noslēguši ar Pašvaldību vienošanos par nodarbinātības organizēšanu, – četras stundas dienā – divas nedēļas, saņemot atlīdzību no valstī noteiktās minimālās darba algas par faktiski nostrādāto laiku.
- Darba devējiem, kuri plāno nodarbināt skolēnus vecumā no 13 gadiem līdz 14 gadiem, pieteikšanās tiek izsludināta Pašvaldības tīmekļvietnē www.sigulda.lv kārtējā kalendārajā gadā no 1. marta līdz 19. martam.
- Pašvaldība apmaksā 50% no NVA nodarbinātības programmā iesaistīto Siguldas novada skolēnu darba algas – ne vairāk kā 50% no valstī noteiktās minimālās darba algas un ne vairāk kā mēnesi vienam skolēnam vienas vasaras laikā tiem Darba devējiem, kuri noslēguši līgumu ar NVA skolēnu nodarbinātības īstenošanai. Vairāk informācijas tīmekļa vietnē www.nva.gov.lv.
- Skolēnu vecumā no 13 gadiem līdz 14 gadiem pieteikšanas kārtība nodarbinātībai:
- Pieteikšanās notiek Pašvaldības tīmekļa vietnē www.sigulda.lv kārtējā kalendārajā gadā no 1. aprīļa līdz 30.aprīlim;
- pieteikt skolēnu darbam var, aizpildot elektroniski pieteikumu anketu Pašvaldības pakalpojumu portālā e.sigulda.lv nepilngadīga skolēna likumīgais pārstāvis – māte, tēvs vai persona, kas realizē skolēna aizgādību;
- likumiskā pārstāvja pienākums ir iesniegumu aizpildīt sadarbībā ar skolēnu.
- Skolēnus vecumā no 15 līdz 19 gadiem aicina pieteikties darbam NVA organizētajā skolēnu nodarbinātības programmā.
- Darba devējiem, kuri plāno nodarbināt skolēnus vecumā no 15 gadiem līdz 19 gadiem, jāpiesakās NVA skolēnu nodarbinātības programmai tīmekļvietnē www.nva.gov.lv kārtējā kalendārā gada izsludinātā termiņa laikā un jānoslēdz līgums ar NVA par dalību skolēnu vasaras nodarbinātības programmā.
- Pašvaldības izveidotā Darba grupa līdz kārtējā gada 20. maijam izvērtē skolēnu vecumā no 13 līdz 14 gadiem pieteikumu anketas.
- Ja darbavietu skaits ir mazāks par skolēnu skaitu, kuri pieteikušies darbam, primāri darbavietas tiek nodrošinātas skolēniem no tām ģimenēm, kuras ir tiesīgas saņemt pašvaldības sociālo palīdzību.
- Norīkojumu darbavietai nosūta uz skolēna iesniegumā norādīto e-pasta adresi līdz 20. maijam; pēc informācijas saņemšanas skolēnam jāsazinās ar Darba devēju par iespēju noslēgt darba līgumu.
- Kritēriji darba atteikumam:
- skolēns ir jaunāks par 13 gadiem vai vecāks par 15 gadiem;
- skolēns nemācās nevienā vispārējās vai profesionālās izglītības iestādē;
- skolēns nav deklarēts Siguldas novada administratīvajā teritorijā;
- ja darbavietu skaits ir mazāks par skolēnu skaitu, kuri pieteikušies darbam.
Siguldas novada pašvaldība, sadarbojoties ar novada uzņēmējiem, kopš 2010. gada īsteno skolēnu nodarbinātības programmu, sniedzot iespēju novadā deklarētiem jauniešiem apgūt pirmās darba prasmes un lietderīgi izmantot vasaras brīvlaiku.
Plašāka informācija, rakstot uz e-pasta adresi sandra.kirule@sigulda.lv.
______________
1. martā sākas pieteikumu iesniegšana konkursā “Tūrisma atspere” (20.02.2023.)
Ar saukli “Atsperies un īsteno” Siguldas novada pašvaldība izsludina konkursu “Tūrisma atspere” ar mērķi atbalstīt ekonomiski ilgtspējīgu projektu īstenošanu mazos un vidējos uzņēmumos, kas darbojas tūrisma un viesmīlības jomā, lai veicinātu Siguldas novadā plašāku un noturīgāku tūrisma un viesmīlības piedāvājumu.
Konkursā var piedalīties Latvijas Republikas Uzņēmumu reģistra Komercreģistrā reģistrētas juridiskas personas (attiecīgās jomas SIA, AS, ZS, IK), kas savas biznesa projekta idejas:
- īstenos pašvaldības administratīvajā teritorijā;
- veicinās tūrisma un viesmīlības jomās piedāvāto produktu un pakalpojumu daudzveidību pašvaldības administratīvajā teritorijā;
- sekmēs jaunu darbavietu radīšanu un papildu ienākumus pašvaldības administratīvajā teritorijā.
Kopējais konkursā pieejamais finansējums ir 30 000 eiro, maksimālais viena projekta īstenošanai pieejamais līdzfinansējums ir 7500 eiro. Iecerētās projekta aktivitātes realizējamas 18 mēnešu periodā no līguma parakstīšanas brīža.
Konkurss norisināsies un tiks vērtēts trīs kārtās, izvērtējot pieteikumu atbilstību konkursa nolikumam un kritērijiem – pēc administratīvās atbilstības, pēc satura un kvalitatīvajiem rādītājiem; trešajā kārtā tiks vērtētas konkursa dalībnieka prezentācijas un atbildes uz žūrijas komisijas jautājumiem.
Konkursa pieteikumu pieņemšana sāksies 1. martā un noslēgsies 31. martā. Iesniegtos projektus vērtēs seši žūrijas komisijas locekļi, tostarp uzņēmumu un pašvaldības pārstāvji.
Konkursa pieteikuma dokumentus var iesniegt:
- personīgi vienā oriģināla eksemplārā papīra formātā slēgtā aploksnē visos Siguldas novada pašvaldības Klientu apkalpošanas centros; identisks elektronisks eksemplārs jānosūta uz e-pasta adresi uznemejiem@sigulda.lv;
- pa pastu pieteikums jānosūta vienā oriģināla eksemplārā papīra formātā uz adresi Pils iela 16, Sigulda, Siguldas novads, LV-2150; identisks elektronisks eksemplārs jānosūta uz e-pasta adresi uznemejiem@sigulda.lv;
- ar drošu elektronisko parakstu parakstīts pieteikums jānosūta uz e-pasta adresi uznemejiem@sigulda.lv.
Konkursa dokumentācija:
- konkursa nolikums;
- 1. pielikums – projekta pieteikuma veidlapa;
- 2. pielikums – naudas plūsmas prognozes veidlapa;
- 3. pielikums – projekta izmaksu tāmes veidlapa;
- 4. pielikums – pirmās kārtas vērtēšanas administratīvās atbilstības kritēriju veidlapa;
- 5. pielikums – otrās kārtas vērtēšanas kritēriju veidlapa;
- 6. pielikums – trešās kārtas vērtēšanas kritēriju veidlapa;
- 7. pielikums – atskaite par piešķirto finansējuma izlietojumu;
- 8. pielikums – saimnieciskās darbības informatīvais pārskats;
- 9. pielikums – konkursa komisijas objektivitātes un informācijas neizpaušanas apliecinājuma veidlapa.
Konkursu “Tūrisma atspere” rīko un finansē Siguldas pašvaldības aģentūra “Siguldas Attīstības aģentūra”. Šogad pašvaldība uzņēmējdarbības atbalstam turpinās realizēt gan ilggadējo atbalsta konkursu “Māmiņa. Uzņēmēja”, gan sadarbībā ar AS “SEB banka” un citām pašvaldībām realizēs grantu programmu konkursu “(Ie)dvesma” un atbalsta sociālās uzņēmējdarbības uzņēmumiem konkursu “Augšup”, gan arī uzņēmējdarbības atbalsta programmu jauniešiem.
Plašāka informācija, rakstot uz e-pasta adresi uznemejiem@sigulda.lv vai zvanot uz tālruņa numuru 22017156.
___________________
Aicina biznesa ideju autorus pieteikties pirmsinkubācijas programmā (07.02.2023.)
Ar saukli “Tava komanda startam” Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras (LIAA) biznesa inkubatori izziņo 2023. gada pavasara uzņemšanu pirmsinkubācijas programmā. No 1. līdz 20. martam sešu mēnešu apmācību programmā kopumā tiks uzņemti 250 biznesa ideju autori. No 2017. gada līdz šim brīdim šo programmu apguvuši jau 2986 biznesa ideju autori.
Pirmsinkubācijas programma ir piemērota biznesa ideju autoriem, kam vēl nav sava uzņēmuma, kā arī jaunajiem uzņēmējiem pašā uzņēmējdarbības sākumā, kad produkts vēl nav pieejams plašam klientu lokam. Programma ilgst sešus mēnešus un tās laikā dalībnieki piedalās apmācībās, apgūstot svarīgākās uzņēmējdarbības prasmes, apmeklē uzņēmēju pieredzes stāstu sesijas un individuālās konsultācijās saņem mentoru atbalstu jau detalizēta rīcības plāna izstrādei biznesa idejas attīstīšanai.
Dalība programmā nodrošina arī pieeju ar biroja tehniku aprīkotām darba telpām jeb kopstrādei jebkurā no divpadsmit LIAA biznesa inkubatoriem un deviņām atbalsta vienībām, kā arī iespēju pievienoties lielākajai jauno uzņēmēju kopienai Latvijā.
Pieteikties pirmsinkubācijas programmai varēs no 1. līdz 20. martam, iesniedzot pieteikumu vienotajā valsts platformā biznesa attīstībai www.business.gov.lv.
Visi interesenti, kas vēlas apgūt uzņēmējdarbības pamatus bez maksas un spert pirmos soļus sava biznesa attīstībā, tiek aicināti uz individuālajām konsultācijām ar pirmsinkubācijas programmas vadītāju Ingu Šķenderi, lai iepazītos ar programmas norisi un saņemtu informatīvu atbalstu pieteikuma aizpildīšanai. Pieteikties uz konsultāciju var, rakstot uz e-pasta adresi inga.skendere@liaa.gov.lv vai zvanot uz tālruņa numuru 62400903.
27. februārī norisināsies pirmsinkubācijas programmas INFO stunda, kurā plašāk tiks pastāstīts par LIAA biznesa inkubatoru sniegtajiem pakalpojumiem un atbalsta iespējām, kā arī par pieteikšanās un uzņemšanas kārtību. Plašāka informācija par aktualitātēm LIAA Siguldas biznesa inkubatorā atrodama Facebook un Instagram profilos.
Ar LIAA Siguldas biznesa inkubatoru iespējams sazināties, zvanot uz tālruņa numuru 62400903 vai rakstot uz e-pasta adresi sigulda@liaa.gov.lv. Biznesa inkubatora un koprades telpas atrodas Krišjāņa Valdemāra ielā 3A, Siguldā.
LIAA biznesa inkubatoru mērķis ir atbalstīt jaunu, dzīvotspējīgu un konkurētspējīgu uzņēmumu izveidi un attīstību. LIAA Biznesa inkubatorus finansē ERAF projekts “Reģionālie biznesa inkubatori un Radošo industriju inkubators”.
Vairāk par LIAA biznesa inkubatoriem: http://inkubatori.magneticlatvia.lv; par pirmsinkubācijas programmu: https://youtu.be/sfsxK-CVCJQ.
___________________
Aicina uzņēmējus apgūt digitālās prasmes par Eiropas fondu līdzekļiem (03.02.2023.)
Eiropas Savienības (ES) mērķis līdz 2030. gadam panākt, ka vismaz 80% tās iedzīvotāju, tostarp arī uzņēmēju, ir apguvuši pamata digitālās prasmes, tāpēc vēl šogad mikro un mazie uzņēmēji, kā arī pašnodarbinātie ir aicināti uz dažādiem kursiem, kurus līdzfinansē Eiropas Reģionālās attīstības fonds (ERAF), informē Latvijas Informācijas komunikācijas tehnoloģiju asociācija (LIKTA).
Proti, izvēloties jebkuru no projekta “Mazo un mikro komersantu apmācības inovāciju un digitālo tehnoloģiju attīstībai Latvijā” (MMU) apmācībām digitālajā jomā, ir iespēja apgūt prasmes un zināšanas latviešu valodā pēc metodiski sagatavotiem materiāliem gan tiešsaistē, gan klātienē lētāk. ERAF līdzfinansējums apmaksā 70% no kursu neto cenas.
Līdzfinansējums būs pieejams vēl līdz šā gada decembrim, tāpēc iespēju mācīties izdevīgāk vajadzētu izmantot iespējami ātrāk.
Vienlaikus Latvijas sabiedrības digitālā izaugsme ir bijusi gausāka nekā vidēji ES un pat mūsu kaimiņvalstīs. 2022. gada Eiropas komisijas (EK) Digitālās ekonomikas un sabiedrības indeksā (DESI), kas atspoguļo Eiropas Savienības (ES) dalībvalstīs panākto digitālās konkurētspējas jomā, Latvija no 27 ES dalībvalstīm ieņēma 17. vietu.
Tā kā sekmēt digitalizāciju var, paaugstinot prasmes un zināšanas, LIKTA kopā ar tās partneriem – Baltija Datoru Akadēmiju un Datorzinību centru – jau sesto gadu īsteno ERAF līdzfinansētu apmācību projektu “Mazo un mikro komersantu apmācības inovāciju un digitālo tehnoloģiju attīstībai Latvijā”.
Apmācību programmas katru mēnesi tiek atjauninātas. Piedāvāto tēmu izvēle ir gana plaša un apjomīga. Tā ir iespēja apgūt specifiskas prasmes, piemēram, pamata kompetences digitālajai finanšu vadībai un grāmatvedības programmas (VID, EDS atskaites, zibsnis.lv, Jumis un citi), grafiskos un vizuālos rīkus (“Canva”, “Adobe Photoshop”, “Lightroom”, “AutoCAD” un citi), statistikas un analīzes rīkus (“Power BI”, padziļināta statistiskā analīze, izmantojot “Excel”), mākoņpakalpojumi un drošība, sociālo tīklu mārketings un citi rīki (“Facebook”, “Instagram”, “Google Analytics”, “Wordpress” un citus).Tāpat var apgūt praktiskās iemaņas, kuras nevar iegūt citur. Piemēram, tēma “Praktiskā IKT drošība uzņēmuma darbiniekiem”. Mūsdienu nedrošajā vidē kursos var iegūt vērtīgas praktiskas zināšanas, kā pasargāt savu uzņēmumu un darbiniekus no pikšķerēšanas un krāpnieku vēstulēm, kas ir kiberdrošība un kā glabāt datu droši.
Dalībai projekta apmācībās var pieteikties mikro un mazie komersanti, kas ir reģistrēti Latvijas Republikas komercreģistrā, kā arī pašnodarbinātās personas, kuras ir reģistrētas saimnieciskās darbības veikšanai.
Kopā ar saistītajiem uzņēmumiem, pretendentiem jāatbilst šādām prasībām: darbinieku skaits ir mazāks par 50, gan bilancei, gan apgrozījumam ir jābūt līdz 10 000 000 eiro. Pārbaudīt savu atbilstību projektam var šeit.
Kvalificējoties projektam, jāņem vērā, ka komersantiem, kuriem ir saistītie uzņēmumi, lai apliecinātu savu atbilstību mazā uzņēmuma statusam, kvalificēšanās procesā jāiesniedz konsolidētais gada pārskats vai atsevišķo uzņēmumu gada pārskati (ja saistītie uzņēmumi reģistrēti ārzemēs, un pārskati nav pieejami “Lursoft”).
Ja uzņēmums vai pašnodarbinātā persona atbilst prasībām, jāaizpilda reģistrācijas forma šeit. Pēc tam LIKTA noteiks, vai potenciālais dalībnieks tiek kvalificēts mācībām, savukārt BDA vai DZC ar uzņēmuma pārstāvjiem sazināsies par līguma slēgšanu. Pēc līguma noslēgšanas varēs izvēlēties interesējošos kursus un pieteikties. Pēdējais posms ir piedalīšanās apmācībās un vajadzīgo prasmju apgūšana.
___________________
Google bez maksas apmācīs Latvijas uzņēmējus biznesa attīstībai digitālajā vidē (publicēts: 31.01.2023.)
Lai gan digitālās tehnoloģijas ir kļuvušas par vienu no nozīmīgākajiem uzņēmējdarbības attīstības virzītājspēkiem, Latvijas mazie un vidējie uzņēmumi (MVU) digitālo tehnoloģiju ieviešanas jomā ierindojas vien 23. vietā no 27 Eiropas savienības valstīm. Latvijas uzņēmumiem joprojām ir pieejami vairāki neizmantoti digitālie risinājumi, tāpēc Google sadarbībā ar Ekonomikas ministriju un Latvijas Investīciju un attīstības aģentūru (LIAA) turpina apmācību programmu “Izaugsme ar Google”, kurā pērn piedalījušies vairāk nekā 6000 biznesa pārstāvju, tostarp latvieši ārvalstīs.
Bezmaksas tiešsaistes apmācības norisināsies no 2. februāra, īpašu uzmanību pievēršot kiberdrošības, kā arī eksporta un starptautiskās izaugsmes jautājumiem. Šī gada jauninājums ir individuālās konsultācijas, kas būs pieejamas programmas dalībniekiem, lai palīdzētu iegūtās prasmes pielietot praksē.
Aizvadītājā gadā Google atbalstītās mācības uzsāka vairāk nekā 6000 Latvijas iedzīvotāju, kas divreiz pārsniedz sākotnēji izvirzīto mērķi. Dalībnieki augstu vērtēja pasniegtās informācijas praktisko pusi un iespēju saņemt atgriezenisko saiti no jomas profesionāļiem.
Lai pieteiktos apmācībām, ir jāreģistrējas tīmekļa vietnē, norādot vēlamo kursu tēmu un datumu. Apmācības notiks latviešu valodā un atsevišķi kursi arī krievu valodā. Nodarbības būs interaktīvas, ļaujot dalībniekiem piedalīties apspriešanā un uzdot sev interesējošus jautājumus.
Plašāka informācija par “Izaugsme ar Google” ir atrodama šeit.
___________________
Siguldas novadā pērn teju četras reizes pieaudzis ārvalstu ieguldījumu apjoms (publicēts: 24.01.2023.)
Salīdzinot ar 2021. gadu, pērn uzkrāto ārvalstu ieguldījumu apjoms audzis 13 pašvaldībās, liecina “Lursoft” sniegtie dati. Straujākais pieaugums aizvadītajā gadā reģistrēts Siguldas novadā, kur ārvalstu uzkrātie ieguldījumi uzņēmumu pamatkapitālos palielinājās par vairāk nekā 65 miljoniem eiro, kopējai uzkrātajai ieguldījumu summai gada laikā palielinoties teju četras reizes.
Kā vēsta “Lursoft”, iemesls šādam straujam pieaugumam ir Siguldā reģistrētā, telekomunikāciju jomā strādājošā SIA “Alrojo Holding” pamatkapitāla palielināšana no 10 tūkstošiem līdz 64,64 miljoniem eiro. “Lursoft” izpētījis, ka tas arī ir apjomīgākais ārvalstu ieguldījums kādā no Latvijas uzņēmumu pamatkapitāliem 2022. gadā.
Kopumā Siguldas novadā uzkrātais ārvalstu ieguldījumu apjoms 2022. gada beigās bija 88,56 miljoni eiro, ierindojot administratīvo teritoriju 7. vietā reitingā. Pērn uzkrātā ārvalstu ieguldījumu summa Latvijas uzņēmumu pamatkapitālos sasniedza 11,49 miljardus eiro. Ārvalstu ieguldījumu apjoms Latvijas uzņēmumu pamatkapitālos audzis trešo gadu pēc kārtas, novērojams “Lursoft” apkopotajā informācijā.
___________________
Aizvadīta pirmā šī gada tikšanās ar Siguldas pils kvartāla nomniekiem (publicēts: 19.01.2023.)
18. janvārī notika pirmā šī gada sanāksme ar Siguldas pils kvartāla nomniekiem, kurā piedalījās vairāk nekā 20 sadarbības partneri un 7 pašvaldības pārstāvji.
Sanāksmi atklāja Uzņēmējdarbības atbalsta punkta vadītāja Jolanta Kursiša, kura iepazīstināja ar sevi un īsi pastāstīja par tēmām, kas kopīgi apspriežamas – plānotajiem pasākumiem un aktivitātēm Siguldas novadā un pils kvartālā 2023. gadā, kā arī par Eiropas Sociālā fonda SAM projektu “Siguldas pils kompleksa ēku pārbūve, revitalizācija uzņēmējdarbības atbalstam” sasniedzamajiem rezultatīvajiem rādītājiem, kas izpildāmi sadarbībā ar uzņēmējiem. SAM projekta ietvaros visiem nomniekiem kopā jārada 47 jaunas darba vietas un jāiegulda 80 tūkstoši investīciju saimnieciskās darbības paplašināšanā vai dažādošanā atjaunotās pils teritorijā.
Siguldas novada pašvaldības domes priekšsēdētāja Līga Sausiņa klātesošos iepazīstināja ar plānotajām izmaiņām Siguldas Attīstība aģentūras struktūrā. Aģentūras pārziņā ir uzņēmējdarbība, mārketings, tūrisms un teritorijas stratēģiskā attīstība. Priekšsēdētāja informēja, ka noslēdzies pašvaldības izsludinātais konkurss uz vakantajām amata vietām Siguldas Attīstības aģentūras direktors/-e un direktora/-es vietnieks saimnieciskajos jautājumos, tuvākajā laikā paredzētas pārrunas ar potenciālajiem pretendentiem.
Par tūrisma nozares tendencēm un aktivitātēm 2023. gadā pastāstīja Tūrisma informācijas centra (TIC) vadītāja Kristīne Junkure. Pēc statistikas tūrisma grupu vislielākais pieplūdums pēdējo gadu laikā novadā ir Siguldas Jaunajā pilī un Livonijas ordeņa Siguldas pilī. Pozitīvā tendence pēdējos gados – tūristu skaits novadā pieaug. Vairums tūristu ir vietējie Latvijas iedzīvotāji, kuri apceļo citus novadus.
TIC vadītāja aicināja padomāt nomniekus par kopējiem sadarbības modeļiem ar pašvaldību par tūrisma klāsta palielināšanu un daudzveidību. Novada viesiem radīt produktu, ar ko viņus varētu aizraut un ieinteresēt. Sadarbība izpaustos kā darbnīcu iekļaušana Siguldas novada tūrisma programmā, kur tūristi, apmeklējot Siguldas pils kvartālu, varētu piedalīties dažādās meistarklašu radošajās darbnīcās.
Tikšanās laikā no nomniekiem tika uzklausīti dažādi ierosinājumi – uzlabot norādes par nomnieku atrašanās vietu pils kvartālā, izveidot informatīvas plāksnes ar darbnīcu nosaukumiem, pašvaldībai izveidot kopīgu piedāvājumu ar nomniekiem tūrisma pakalpojumu popularizēšanai.
Plānots, ka arī turpmāk Uzņēmējdarbības atbalsta punkts rīkos regulāras tikšanās ar nomniekiem, lai iepazīstinātu ar pils kvartāla un novada aktualitātēm.
Paldies par sadarbību visiem sadarbības partneriem – nomniekiem!
___________________
*** Informāciju sagatavoja un apkopoja Siguldas novada Uzņēmējdarbības atbalsta punkts
Par satura papildināšanu vai izmaiņām informēt, rakstot uz e-pasta adresi uznemejiem@sigulda.lv