×

Lai šī tīmekļvietne darbotos, tā izmanto nepieciešamās sīkdatnes. Ar Jūsu piekrišanu papildus šajā vietnē var tikt izmantotas statistikas un sociālo mediju sīkdatnes:
- Statistikas sīkdatnes (nepieciešamas, lai uzlabotu vietnes darbību un lietošanas pieredzi);
- Sociālo mediju sīkdatnes (nepieciešamas Facebook autorizācijai, video skatījumiem).

Jūs varat piekrist visām sīkdatnēm, noklikšķinot uz pogas “Piekrītu visām sīkdatnēm” vai veikt atsevišķu sīkdatņu izvēli, noklikšķinot uz pogas “Tikai analītiskajām sīkdatnēm” vai “Tikai sociālo mēdīju sīkdatnēm”.

Ja tīmekļa vietnes lietotājs noklikšķina uz pogas “Nepiekrītu”, tīmekļa vietnē saglabājas tikai nepieciešamās sīkdatnes, kuras ir nepieciešamas, lai nodrošinātu tīmekļa vietnes darbību un kuru izmantošanai nav nepieciešams iegūt lietotāja piekrišanu.

Lai uzzinātu vairāk par mūsu sīkdatņu politiku, lūdzam noklikšķināt uz pogas “Vairāk informācijas”.

Svētdiena, 19. maijs
Šodien sveicam: Lita, Sibilla, Teika
Laika ziņas: Sigulda 0℃, Z vējš 0 m/s
e.sigulda.lv
A- A A+ T T


2008-03-19
Turaidas muzejrezervātā atklāj bērnu Lieldienu zīmējumu izstādi

Šodien, 19.martā Turaidas muzejrezervāta Ziemeļu tornī pulcējās bērni no Siguldas novada pirmsskolas izglītības iestādēm, kur tika atklāta viņu gatavoto Lieldienu darbiņu izstāde. Tie tapuši Turaidas muzejrezervāta organizētā cikla „iepazīsti Lieldienu tradīcijas” ietvaros. Izstādi apmeklētāji varēs apskatīt līdz 31. martam.

 

Stāsta Turaidas muzejrezervāta Sabiedrisko attiecību un izglītojošā darba nodaļas vadītāja Anda Skuja: „Latvisko tradīciju pārmantošana vispirms notiek ģimenēs. Tradicionāli senās zinības un rituālus vecākie ģimenes locekļi – vecmāmiņas un vectētiņi pārstāsta jaunākajiem, zinošākie vada svētku norisi un gadu no gada, atkārtojot konkrētas darbības, nodod zināšanas nākamajām paaudzēm. Turaidas muzejrezervāta ļaudis ir pārliecināti, ka latvisko dzīves ziņu mūsdienās var apgūt, ejot arī pretēju ceļu – bērniem mācot savus vecākus. Tāpēc visu marta mēnesi līdz Lieldienām, mūsu speciālisti devās ciemos pie pirmskolas vecuma bērniem Siguldas pilsētas bērnudārzos, lai caur stāstiem par Lieldienu senajām tradīcijām, simboliem un rituālajām darbībām, Lieldienu rotaļām un seno priekšmetu apzināšanu bērniem atgādinātu latviešu senās tradīcijas pavasari sagaidot.

 

Nodarbību laikā bērni ne tikai pierādīja, ka ir ļoti zinoši par Lieldienu tradīcijām un ticējumiem, bet ar mirdzošām acīm izbaudīja prieku, ko sniedz pieskaršanās senu stāstus nesošām lietām – sētuvei, lukturim, plāceņu abrai, cāļu grozam un citiem ar pavasara darbiem saistītiem etnogrāfiskajiem priekšmetiem.

 

Pasākuma fotoreportāža pieejama šeit

 

Ikviens interesents īpaši tiek gaidīts Turaidas muzejrezervātā otrajās Lieldienās 24.martā plkst.14.00!

 

Visi pavasara saulgriežu svētku svinētāji tiks gaidīti pie galvenajiem vārtiem, kur caur pērienu ar pūpola un plaucēta bērza zariņiem saņems svētību , lai pēc tumšās ziemas atkal atgūtu dzīvības spēku.

 

Lieldienu svinēšana notiks Turaidas muižā. Dziedot pavasara dziesmas, kopā ar Salacgrīvas folkloras kopu „Cielava” un Siguldas folkloras kopu „Senleja”, visi svētku dalībnieki kopīgā gājienā dosies uz svinēšanas galveno vietu – laukumu pie Turaidas muižas kalpotāju mājas.

 

Muzeja ļaudis šogad būs sarūpējuši jaunas, lielas un krāšņas šūpoles, kurās vietējie vīri izšūpos gan lielus, gan mazus šūpoties gribētājus.

 

Svētku laikā tiks izdzīvotas visas tradicionālās Lieldienu darbības un rituāli:

  • Olu krāsošana,
  • Mīšanās un kaušanās ar olām,
  • Olu ripināšana un citas olu spēles,
  • Šūpošanās lielajās šūpolēs,
  • Dziedāšana,
  • Rotaļās iešana,
  • Dancošana.
 

Zinošās muzeja un folkloras kopu sievas mācīs, kā senāk tika krāsotas olas un palīdzēs mazākajiem pašiem lielajā katlā nokrāsot savu viskošāko olu, tāpēc, nākot uz svētkiem, ir vērts kabatā ielikt spilgtu dzīparu un zaļu zāles stiebriņu, ko piesiet olai klāt. Vēl noteikti katram līdzi jāpaņem visskaistākā krāsotā ola, ko dot par izšūpošanu šūpoļu kārējiem!

 

Lai jauki, silti un patīkami svētki katram savā ģimenē un visiem kopā Turaidā!

 

 
 

© www.sigulda.lv


Pasākumi