Piektdiena, 14. maijs
Šodien sveicam: Krišjānis, Elfa, Aivita, Elvita
Laika ziņas: Sigulda +12.2℃, DA vējš 3.6 m/s
e.sigulda.lv
A- A A+ T T

Siguldas Tehnoloģiju izglītības centrs

Uzsākts darbs pie Tehnoloģiju izglītības centra izveides Siguldā

Turpinot darbu pie Siguldas novada izglītības infrastruktūras attīstības un materiāltehniskās bāzes pilnveidošanas, notiek arī saturisko izmaiņu ieviešana visos izglītības posmos. Lai paplašinātu piedāvājumu un vienlīdzīgas tehnoloģiju apguves iespējas saņemtu visi Siguldas novada skolēni, uzsākts plānošanas process, lai Siguldā izveidotu Tehnoloģiju izglītības centru.

Tehnoloģiju izglītības centra mērķtiecīgai tapšanai izstrādāta un Siguldas novada pašvaldības domes sēdē 2020. gada 17. decembrī apstiprināta “Siguldas novada Tehnoloģiju izglītības attīstības stratēģija 2021.–2026. gadam”. Tā paredz jau 2021. gadā uzsākt darbu pie stratēģijas ieviešanas, pakāpeniski izveidojot inovāciju un izglītības platformu, kura aprīkota ar jaunākajām tehnoloģijām, augsti kvalificētu ekspertu komandu, kas nodrošina plašu pakalpojumu klāstu izglītībai, sabiedrībai un pašvaldībai.

Tehnoloģiju izglītības centra tapšana Siguldas novadam nodrošinātu augstas kvalitātes izglītības pakalpojumu sniegšanu, radītu inovāciju idejas, augstas pievienotās vērtības produktus un inženiertehniskus risinājumus uzņēmējdarbības atbalstam un pašvaldībai. Būtiski atzīmēt, ka stratēģija tiks īstenota pa posmiem – veidota saturiskā bāze, iedzīvinātas izglītības programmas, apmācīti pedagogi, veidojot ieinteresētu un aizrautīgu mūsdienu tehnoloģiju kopienu, kura pēc tam apdzīvotu šīm funkcijām radītu infrastruktūru.

Šādu centru izveide Latvijā ir gājusi zināmu ceļu – pašvaldība investē ievērojamus līdzekļus telpu izbūvē vai pilnveidē, izveido centra komandu, iepērk tehnoloģijas, sāk iedzīvināt tehnoloģiju attīstības virzienu konkrētā pašvaldībā. Savukārt Siguldas novadā šāda centra tapšana veidosies otrādāk – sākotnēji Siguldas Valsts ģimnāzijas metodiskajā centrā Tehnoloģiju izglītības centra aizmetņi un tehnoloģiju fanāti pulcēsies pie esošas, labi nodrošinātas datortehnikas infrastruktūras, bet nākotnē pārcelsies jau pilnvērtīgi funkcionējoša iestāde tādā vietā, kur pakāpeniski izveidota atbilstoša un, svarīgi atzīmēt, mērķtiecīgi veidota vide, nepieciešamās tehnoloģijas un intelekta resurss.

Tādējādi jau 2023. gadā Tehnoloģiju izglītības centrā būtu pieejamas jaunākās mūsdienu tehnoloģijas ar informācijas un komunikācijas tehnoloģiju (IKT) izglītību saistītu programmu īstenošanā, kura galvenā mērķauditorija ir izglītības iestādes un vispārējās izglītības skolotāji. Vienlaikus centrs kļūtu par vietu, kas koordinē ar IKT infrastruktūras attīstību saistītu jautājumu risināšanu un projektu ieviešanu pašvaldībā, sadarbojoties ar uzņēmējiem, universitātēm un citiem sadarbības partneriem.

Šāda centra izveide nepieciešama tādēļ, lai primāri visiem Siguldas novada skolēniem nodrošinātu vienlīdzīgu iespēju izglītoties atbilstošā vidē, kurā sakopotas investīcijas jaunāko tehnoloģiju iegādei, jo nedz skolām, nedz pašvaldībai nav iespēju katrā skolā iegādāties un izveidot pilnībā aprīkotus kabinetus ar 3D printeriem vai citām drukas iekārtām, CNC darba galdiem un nepieciešamajām tehnoloģijām, robotikas komplektiem, virtuālās realitātes laboratorijām un citām. Turklāt pēc skolas mācību laika beigām šīs iekārtas varēs izmantot gan interešu izglītībai, gan arī sabiedrība savu privāto projektu veikšanai un iedzīvināšanai.

Plānots, ka Tehnoloģiju izglītības centrā varētu darboties šādi novirzieni: prototipēšana, 3D prototipēšana, darbs ar kartonu un lokšņu materiāliem, kokapstrāde, metālapstrāde, tāpat arī tekstila apstrāde, lielformāta drukāšana, elektronikas un mediju darbnīcas, virtuālās realitātes un robotikas laboratorijas, kā arī citas. Protams, par pamatu ņemot datortehnikas apguvi un programmēšanu.

Šādu apmācību nepieciešamība ir ne tikai Siguldā, bet Latvijā kopumā, lai atjaunotu skolēnu un sabiedrības interesi par eksaktajām zinībām, lai izglītotos tehnoloģiju jomā, kā arī paaugstinātu sabiedrības prasmi datoru un mūsdienu iekārtu lietošanā.

Pasākumi