Sestdiena, 30. maijs
Šodien sveicam: Vitolds, Lolita, Letīcija
Laika ziņas: Sigulda +17.6℃, ZA vējš 7.4 m/s
e-pakalpojumi
A- A A+


2013-07-03
Siguldas novadā notiek cīņa ar latvāņiem

Šogad laika apstākļi ir ļoti labvēlīgi latvāņa (Heracleum sosnowskyi Manden) augšanai. Latvāņa ziedēšana sākās nedēļu agrāk kā parasti, savukārt latvāņa ierobežošanas pasākumi norit kā katru gadu – citur raitāk, citur lēnāk, bet ir arī teritorijas, kurās latvāņa ierobežošanas pasākumi vispār nenotiek. Siguldas novada pašvaldība aicina zemju īpašniekus, kuru teritorijas invadētas ar latvāni, veikt latvāņa izplatības ierobežošanas pasākumus, nepieļaujot latvāņa izziedēšanu, sēklu nogatavošanos un to tālāku izplatību. Atbilstoši pašlaik spēkā esošajai likumdošanai – zemes īpašnieka vai valdītāja pienākums ir šo invazīvo augu sugu iznīcināt, jā tā izplatījusies zemē, kas atrodas viņa īpašumā vai valdījumā.

Ja latvāņa ierobežošanas pasākumi netiek veikti, tiek piemērots administratīvais sods saskaņā ar Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksa 51.2 pantu – par invazīvo augu sugu izplatības ierobežošanas pasākumu neveikšanu izsaka brīdinājumu vai uzliek naudas sodu fiziskajām personām no 70 līdz 250 latiem, bet juridiskajām personām – no 200 līdz tūkstoš latiem. Par tādiem pašiem pārkāpumiem, ja tie izdarīti atkārtoti gada laikā pēc administratīvā soda uzlikšanas, – uzliek naudas sodu fiziskajām personām no 250 līdz 500 latiem, bet juridiskajām personām – no 400 līdz diviem tūkstošiem latiem.

Līdz jūlija sākumam Siguldas novada Pašvaldības policija apsekojusi 36 ar latvāni invadētas zemes vienības, sastādīti 12 administratīvie protokoli.

2011.gada sākumā Siguldas novadā tika izstrādāts Latvāņa izplatības ierobežošanas plāns 2011.–2017.gadam, kurā tiek iekļauta informācija par teritorijām, kuras invadētas ar latvāni, par kurām zemes īpašnieki vai tiesiskie valdītāji snieguši informāciju Valsts augu aizsardzības dienestam saskaņā ar 2008.gada 14.jūlija Ministru kabineta noteikumiem Nr.559 „Invazīvo augu sugas – Sosnovska latvāņa – izplatības ierobežošanas noteikumi” un par teritorijām, kurās zemes īpašnieki vai valdītāji iepriekšējā gadā nav veikuši latvāņu ierobežošanas pasākumus, bet savukārt pašvaldība katru gadu plāno organizēt latvāņa izplatības ierobežošanas pasākumus. 2013.gadā pašvaldība organizē latvāņa izplatības ierobežošanas pasākumus astoņās ar latvāni invadētās privāto zemju īpašnieku zemes vienībās, kuru kopējā platība ir 18 ha. Minēto zemju apstrāde maksā apmēram 3000 latus, kurus pēc tam sedz šo zemju īpašnieki vai tiesiskie valdītāji.

Savukārt fiziskās un juridiskās personas, kuru īpašumā vai tiesiskā valdījumā ir zeme, kura invadēta ar latvāni, un kura nekustamā īpašuma lietošanas mērķis noteikts mērķu grupā – lauksaimniecības zemes vai mežsaimniecības zeme un īpaši aizsargājamās dabas teritorijas, kurās saimnieciskā darbība ir aizliegta ar normatīvo aktu vai ūdens objektu zeme vai derīgo izrakteņu ieguves teritorijas vai dabas pamatnes un rekreācijas nozīmes zeme, var saņemt nodokļa atvieglojumu 90% apmērā no nekustamā īpašuma nodokļa summas par zemi. Pamatnosacījumi nodokļa atvieglojuma saņemšanai – ar latvāni invadētā platība ir lielāka par 0,1 ha, regulāri veic latvāņa izplatības ierobežošanas pasākumus, nodokļa maksātājs katru gadu no 1.janvāra līdz 31.martam pašvaldībā ir iesniedzis iesniegumu par nodokļa atvieglojumu piešķiršanu, savukārt Valsts augu aizsardzības dienestā līdz 1.februārim ir iesniedzis iesniegumu par latvāņa ierobežošanas pasākumu veikšanu.

Sīkāka informācija par jautājumiem, kas saistīti ar latvāņa izplatības ierobežošanu.

Informāciju sagatavoja:
Ineta Eriksone


© www.sigulda.lv
KOMENTĀRI
Lai pievienotu komentāru nepieciešams būt reģistrētam lietotājam vai reģistrēties!


Laurinjsh
- 2013-07-09 10:21

Prieks, ka tiks nopļauts, bet tas ir jādara savlaicīgi, lai tie neuzziedētu. Un tagad noļautie ziedi izsēsies. Mehāniska iznīcināšana efektīva ir, ja to dara n-tās reizes gadā, novājinot to augu. Nepietiek 1 x gadā nopļaut! Protams, ja tur būtu saimnieki,kam tas interesē - darbība būtu efektīvāka.
Kaimiņu dāvātie latvāņi pie manis ne reizi nav ziedējuši, jo es tos nogriežu 1 - 2 x mēnesī, tiklīdz lien ārā. Tikai diemžēl no kaimiņiem nāk iekšā daudz vairāk šo augu. Nu jau 4 latvāņu cīņā, man jācīnās ar vismaz maziņiem 10. Pie manis tie neziedēs,lai neizsētos, bet diemžēl apkārtējie zied

Laurinjsh
- 2013-07-08 08:59

kam jāziņo par latvāņu nelikvidēšanu jeb necīnīšanos?
Uz Ventas ielas atrodas Siguldas Celtnieks, aiz tā ir liels kopts lauks, taču gar žogu jau kuro gadu zied latvāņi. Un ja kādu interesē var paskatīties gar lauka malu - ļoti gara josla ar tiem. ne reizi neviens nav ar tiem "cīnījies".
Trakākais, ka tie sējas - un diemžēl uz man piederošās zemes ir sasējies pamatīgi. Jau cik gadus mehāniski cenšamies tos ierobežot. bet grūti,ja kaimiņiem tas nerūp un viņi audzē latvāņus.

Atbilde: Laurinjsh
Administrācija
- 2013-07-08 14:33

Par teritorijām Siguldas novadā, kuras invadētas ar latvāni un kurās nav veikti latvāņu ierobežošanas pasākumi, varat ziņot Siguldas novada Pašvaldības policijai (tālrunis 26160288) vai lauku attīstības speciālistei Inetai Eriksonei (tālrunis 26341991, e-pasts ineta.eriksone@sigulda.lv).
Lauku attīstības speciāliste Ineta Eriksone informē, ka Jūsu minētā teritorija tiks nopļauta līdz nedēļas beigām (16.jūlijs). Tāpat informējam, ka arī 2012.gadā šajā laukā tika veikta latvāņu ierobežošana – mehāniskā pļaušana.

Pasākumi

       Maijs 2020       
1 23
45 6 7 8 9 10
11121314 15 1617
18192021222324
2526 2728 29 3031