×

Lai šī tīmekļvietne darbotos, tā izmanto nepieciešamās sīkdatnes. Ar Jūsu piekrišanu papildus šajā vietnē var tikt izmantotas statistikas un sociālo mediju sīkdatnes:
- Statistikas sīkdatnes (nepieciešamas, lai uzlabotu vietnes darbību un lietošanas pieredzi);
- Sociālo mediju sīkdatnes (nepieciešamas Facebook autorizācijai, video skatījumiem).

Jūs varat piekrist visām sīkdatnēm, noklikšķinot uz pogas “Piekrītu visām sīkdatnēm” vai veikt atsevišķu sīkdatņu izvēli, noklikšķinot uz pogas “Tikai analītiskajām sīkdatnēm” vai “Tikai sociālo mēdīju sīkdatnēm”.

Ja tīmekļa vietnes lietotājs noklikšķina uz pogas “Nepiekrītu”, tīmekļa vietnē saglabājas tikai nepieciešamās sīkdatnes, kuras ir nepieciešamas, lai nodrošinātu tīmekļa vietnes darbību un kuru izmantošanai nav nepieciešams iegūt lietotāja piekrišanu.

Lai uzzinātu vairāk par mūsu sīkdatņu politiku, lūdzam noklikšķināt uz pogas “Vairāk informācijas”.

Svētdiena, 19. maijs
Šodien sveicam: Lita, Sibilla, Teika
Laika ziņas: Sigulda 0℃, Z vējš 0 m/s
e.sigulda.lv
A- A A+ T T


2008-04-25
Piedāvā izglītojošu programmu No kā būvēta Turaidas pils?

Turaidas muzejrezervāts piedāvā izglītojošu programmu „No kā būvēta Turaidas pils?”. Nodarbība paredzēta skolēniem un pieaugušajiem, tā ilgst 70 - 80 minūtes.. Šajā laikā paredzēts gan pētnieciskais, gan praktiskais darbs teritorijā un pils ekspozīcijās. Īpaši aicināti to izmantot ir Siguldas novada izglītības iestāžu kolektīvi.

 

Viduslaiku pilis Latvijā būvētas no akmeņiem, dolomīta, māla, koka un citiem vietējiem būvmateriāliem. Turaidas pils, kas sākta celt 1214.gadā, lepojas ar sarkanā māla dakstiņiem un ķieģeļu mūriem. Turaidas muzejrezervāta speciālisti ir sagatavojuši nodarbību, lai iepazīstinātu sabiedrību ar šādu māla būvmateriālu izgatavošanu un izmantošanu viduslaiku Latvijā. Proti, speciālistu pavadībā ir iespējams iepazīties ar viduslaiku ķieģeļu cepļa vietu, māla būvmateriālu izgatavošanu un izmantošanu Turaidā.

 

ieģeļu veidošanas process ir smags un atbildīgs darbs. Nodarbības laikā ikviens dalībnieks var iemācīties mīcīt mālus kā to darīja viduslaiku meistari. Kad masa sajaukta, tā rūpīgi jāpilda veidnēs, kas izgatavotas atbilstoši Turaidas pils ķieģeļu izmēriem. Jāpiezīmē, ka senākie ķieģeļi bijuši masīvi – aptuveni 32 centimetrus gari, 15 centimetrus plati un 9 centimetrus biezi.

 

Sagatavoto un veidnēs ievietoto māla masu atstāj uz vairākām dienām pavasara saulītē, lai tā sacietē pirms apdedzināšanas ceplī. Pēc padarītā darba var doties izpētīt Turaidas pili viduslaiku mūrus un noskaidrot dažādu gadsimtu torņu sienās iemūrēto ķieģeļu vecumu. Pils pagalmā un ekspozīcijās var iepazīt tādus viduslaiku būvmeistaru izgudrojumiem, kā čaulmūru tehniku vai vendu un gotu sējumu, kā arī applatīt kādi izskatās klostertipa un kādi mēles jeb bebrastes dakstiņi. Nodarbības laikā varēs uzzināt, kāpēc vairākiem Turaidas pils ķieģeļiem virsmā ir īpatnēji iespiedumi, kā šīs zīmes radušās un par ko tās vēsta.

Pēc pils teritorijas apskates, ikvienu gaida aizraujošs kāpiens Turaidas pils galvenajā tornī – bergfrīdā. Tas ir celts 13.gadsimta sākumā no masīvajiem ķieģeļiem un ir viena no senākajām pils apbūves celtnēm. Uzkāpjot aptuveni 27 metru augstumā, jūs nonāksit pils sarga novērošanas postenī. Gluži kā viduslaikos varēsit vērot Gaujas senieleju un gleznaino Turaidas apkārtni.      

Ja vēlaties iejusties viduslaiku būvamatnieku zeļļa lomā, piesakieties programmai „ No kā būvēta Turaidas pils?„ pa tālruni 67971402

 
 
Informāciju sagatavoja
Turaidas muzejrezervāta

galvenā speciāliste Ligita Beitiņa

 

© www.sigulda.lv


Pasākumi