×

Lai šī tīmekļvietne darbotos, tā izmanto nepieciešamās sīkdatnes. Ar Jūsu piekrišanu papildus šajā vietnē var tikt izmantotas statistikas un sociālo mediju sīkdatnes:
- Statistikas sīkdatnes (nepieciešamas, lai uzlabotu vietnes darbību un lietošanas pieredzi);
- Sociālo mediju sīkdatnes (nepieciešamas Facebook autorizācijai, video skatījumiem).

Jūs varat piekrist visām sīkdatnēm, noklikšķinot uz pogas “Piekrītu visām sīkdatnēm” vai veikt atsevišķu sīkdatņu izvēli, noklikšķinot uz pogas “Tikai analītiskajām sīkdatnēm” vai “Tikai sociālo mēdīju sīkdatnēm”.

Ja tīmekļa vietnes lietotājs noklikšķina uz pogas “Nepiekrītu”, tīmekļa vietnē saglabājas tikai nepieciešamās sīkdatnes, kuras ir nepieciešamas, lai nodrošinātu tīmekļa vietnes darbību un kuru izmantošanai nav nepieciešams iegūt lietotāja piekrišanu.

Lai uzzinātu vairāk par mūsu sīkdatņu politiku, lūdzam noklikšķināt uz pogas “Vairāk informācijas”.

Svētdiena, 23. jūnijs
Šodien sveicam: Līga
Laika ziņas: Sigulda 0℃, Z vējš 0 m/s
e.sigulda.lv
A- A A+ T T

Pasākumi

Lapu diena Mores pagasta “Kalna Vaizuļos”

1. maijs 11.00

Trešdien, 1. maijā, plkst. 11.00 Mores pagasta “Kalna Vaizuļos” Rīgas Latviešu biedrības Folkloras komisija aicina uz Lapu dienu, kurā ikviens varēs baudīt daudzveidīgu kultūras programmu un piedalīties talkā.

Lapu diena ir mazāk zināma tradīcija Latvijā, bet tai ir tālas saknes Eiropas tautu agrārā kulta tradīcijās saistībā ar veģetatīvo spēku aktivizēšanu. Latviešu tradīcijās saistībā ar Lapu dienu ir savi ticējumi, piemēram, “lapu dienā gāja uz ozolu un nerunāja ne ar vienu cilvēku, un nestāstīja nevienam, kur ies”, “lapu dienā lapiņām vajag būt vismaz tik lielām kā peļu austiņām, tad būs laba vasara”, “lapu dienā nedrīkst lauzt kokiem zarus, jo tad tie “asiņo” un nokalst”.

“Kalna Vaizuļos” Lapu dienā varēs iepazīt seno saimnieku vēstījumu – stāstos un teikās par šo apkārtni, kā arī saglabātajos priekšmetos – par to runās RLB Folkloras komisijas vadītāja Margita Poriete; par pavasara talku tradīcijām, darba rīkiem un sadzīves priekšmetiem runās etnogrāfe Indra Čekstere. Šajā dienā sētu rotās RLB Folkloras komisijas veidotie vides objekti Latvijas Etnogrāfiskajam brīvdabas muzejam – pavasara vēstneši – putni un vardes. Figūras izgatavotas no tradicionāliem sadzīves priekšmetiem – groziem, paklājiem, maisiem. To radīšanai iedvesma gūta no skolotāja, Dr.agr. Jura Porieša (1922–2010) bērnības atmiņu stāstiem “Kalna Vaizuļos”, kur saimnieciskā dzīve bijusi iekļauta skaistā dabā – izteiksmīgā ainavā ar kalniem, lejām, lieliem, kupliem kokiem. Viens no daudzajiem “Kalna Vaizuļu” senajiem ozoliem nu jau vairākus gadus ir dižkoka statusā. Nacionālā botāniskā dārza Dendrofloras nodaļas vadītājs Andrejs Svilāns atklās dižkoku nozīmi bioloģiskajā daudzveidībā un lauku sētu estētikā.

“Kalna Vaizuļu” vides estētiku uzlabos pavasara talka, kur katram būs iespēja izpaust savas prasmes un spējas saimnieciskajos darbos. Pēc čaklā darba tīras rokas varēs iegūt liepu lūku ziepju izgatavošanas darbnīcā. Gaišu, tīru un svinīgu noskaņu ieviesīs RLB “Goda dvieļa stāsts” kopā ar Evitu Lisovsku. Kopā ar muzikanti Aigu Auziņu, “Kociņkapellu” un kultūras centra “Siguldas devons” senioru deju kolektīva “Sidrabdancis” dalībniekiem Goda dvieļi ievīsies Lapu dienas dejā pie dižozola. Dienas izskaņā dziesmu un danču norises kuplinās Rimanta Pagyris muzikālā zāģa skaņas. Par labsajūtu – cienastu dalībniekiem gādās  TV šova “Īstās latvju saimnieces” dalībniece, viesu nama “Mauriņi” saimniece Māra Zemdega un zemnieku saimniecības “Ceplīši” saimniece Inta Kirkila.

Līdzi var ņemt mīļāko – draugu, darba rīku, darba tērpu, mūzikas instrumentu, putras karoti, nazīti. Pasākumā vēlams pieteikt dalību, zvanot uz tālruņa numuru 29528421 vai rakstot uz e- pasta adresi spridisaskola@inbox.lv.

Lai Lapu diena rosina uzplaukt košiem, ražīgiem pumpuriem – dabā un cilvēku idejās!

Informāciju sagatavoja:
Rīgas Latviešu biedrības Folkloras komisijas vadītāja
Margita Poriete

Pasākumi