Ceturtdiena, 25. februāris
Šodien sveicam: Alma, Annemarija
Laika ziņas: Sigulda +2.7℃, DR vējš 3.9 m/s
e.sigulda.lv
A- A A+ T T


2020-07-06
Siguldas pils kvartālā durvis vērs Dzīvā sudraba muzejs

Papildinot radošo uzņēmēju loku ar jaunu māksliniecisko izteiksmes veidu, lai sniegtu emocionālo pienesumu novadniekiem un pilsētas viesiem, Siguldas pils kvartāla svētku laikā, 10. jūlijā, apmeklētājiem durvis vērs Dzīvā sudraba muzejs, kura ekspozīcijas veidojis juvelieris, mākslinieks un filozofs Oļegs Auzers.

Apmeklējot muzeju, apmeklētājiem būs iespēja uzzināt katra mākslas darba rašanās stāstu un iepazīt sudraba dažādās īpašības, dodoties ekskursijā gida pavadībā, kā arī piedalīties sudraba ūdens degustācijā. Drīzumā radošajā Siguldas pils kvartālā tiks uzsākta arī jauno juvelieru apmācība, kas būs pirmais šāda veida izglītojošais projekts Siguldā.

Tāpat plānotas ikmēneša tikšanās ar muzeja dibinātāju O. Auzeru, kuru laikā mākslinieks vadīs filozofiskas, psiholoģiskas sudraba pielietošanas meistarklases un lekcijas no mākslinieka savdabīgā dzīves skatījuma.

“Ekspozīcijas tiek nepārtraukti papildinātas, balstoties uz pasaulē notiekošo, piemēram, nemieriem, izaugsmes periodiem un tamlīdzīgi, tādēļ var teikt, ka katra ekspozīcija ir mūžīga un nepārtraukti mainīga. Tāpat radošie darbi attēlo to, kas mīt mūs pašos. Cēlais materiāls sudrabs ir tikai estētiskas izpausmes veids, tādēļ Siguldas novada iedzīvotājiem un pilsētas viesiem būs iespējams apskatīt tādus eksponātus kā “Eiropas bojāeja”, kas stāsta par jaunākajām migrācijas iezīmēm Eiropā,” stāsta pats O. Auzers.

Tāpat Siguldas pils kvartālā izstādīts “Noasa šķirsts”, kurš tapis, iedvesmojoties no “Vecās derības”, stāstot par pirmā cilvēka garīgo vēlmi mācīties un iegūt skolotāju. Savukārt “Vēlmju slazds” pauž mūsu vēlmes, precīzāk, katru mūsu vēlēšanos kā baudas sastāvdaļu. Kā stāsta mākslinieks, šī ekspozīcija virza uz filozofiska rakstura atziņām – neviens nezinām, kad dzīvē sasniegsim izvirzīto mērķi, tāpat izjūta, kad sasniedzam baudu, atslēdz analīzi un prātu. Iespaidīgākais mākslas darbs – pasaulē lielākā roku darināta sudraba pils ar nosaukumu “3001. gads”, vēsta, ka pēc 1000 gadiem, kad pasaules iedzīvotāji sapratīs, ka dzīvo trauslā pasaulē, kurā var iegūt idejas un pieredzi arī no citām pasaules kultūrām.

“Dzīvā sudraba muzeja pievienošanās Siguldas pils kvartāla saimei ir ļoti liels ieguvums gan kvartāla attīstībai, gan pilsētas viesiem. Oļegs Auzers amatnieku aprindās Eiropā zināms kā viens no talantīgākajiem sava amata meistariem, plūcot starptautisku atzinību jau vairāku gadu garumā. Tāpēc Siguldas pils kvartālā, kur jau šobrīd vienkopus pulcējušies vairāki lieliski sava amata meistari, šis ir būtisks papildinājums,” tā Siguldas attīstības aģentūras direktore Dace Preisa.

Mākslinieks stāsta, ka muzeja atvēršana Pils kvartālā ir sava veida atgriešanās pie saknēm Siguldā, jo tieši šeit viņš bērnībā nodarbojies ar kalnu slēpošanu pie Birutas un Anda Kordēm. Tāpat arī Oļega vecvectēvs ir dzīvojis Siguldā, turklāt 1960. gadā kopīgi uzstādītais jumts vecvectēva mājā slejas joprojām. Jau iepriekš muzeja pārstāvjus piesaistījusi Siguldas aizrautīgā un radošā vide, savukārt pilsētas sauklis “Sigulda aizrauj” licies kā izaicinājums un vilinājums ne tikai sniegt aizrautīgus, krāšņus un elpu aizraujošus piedzīvojumus, bet arī, izmantojot sudrabu kā mākslinieciskās izpausmes līdzekli, aicina pievērsties filozofiskiem un pasaulē aktuāliem jautājumiem.

Māksliniekam Oļegam Auzeram piemīt interesants, savdabīgs redzējums uz apkārt notiekošajām lietām, ar kurām var iepazīties izdotajā grāmatā “Mans sudraba ceļš apziņā”. Kā grāmatā raksta mākslinieks, filozofs un juvelieris: “Atskatoties uz pagājušo dzīvi, rodas tikai viens secinājums: līdzekļi, nauda, laiks un enerģija jāiegulda sevī un savā izglītībā, un spējā attīstīties. Ja paliek kaut kas pāri: tad ražošanas līdzekļos, visam pārējam nav lielas nozīmes”. Tāpat mākslinieks uzskata, ka daiļrade spēj dziedēt tāpat kā sudraba īpašības, tādēļ aicina ikvienam pievērsties radošai nodarbei. Oļegs jaunos juvelierus apmāca jau no 1973. gada, un to plānots darīt arī Siguldā.

Dzīvā sudraba muzeja ideja radās 2012. gada Limbažos, 2013. gadā muzejs ieguva titulu “Labākais jaunais tūrisma objekts”, 2019. gadā paplašinājās Rīgā, taču šobrīd par savām jaunajām mājām var saukt radošo uzņēmēju kopienu – Siguldas pils kvartālu.

Ieejas maksa pieaugušajiem ir 5 eiro, pensionāriem un studentiem – 4 eiro, skolēniem – 2,5 eiro, savukārt pirmsskolas vecuma bērniem un 1. grupas invalīdiem – ieeja bez maksas.Siguldas novada iedzīvotāja ID kartes īpašniekiem 20% atlaide.

 

Atgādinām, ka joprojām jāievēro piesardzības pasākumi un individuālā atbildība par savu veselību. Aicinām rūpēties par roku higiēnu un izmantot publiski pieejamos dezinfekcijas stendus, kā arī ievērot distanci un sanitāro protokolu, apmeklējot publiskas vietas un pasākumus.

Novada publiskajās aktivitātēs var tikt veikta fotografēšana un filmēšana. Fotoattēli un video var tikt izvietoti Siguldas novada pašvaldības tīmekļa vietnē www.sigulda.lv un pašvaldības kontos sociālajā tīklā Facebook, Twitter un Instagram. Pārzinis un personas datu apstrādes nolūki: Siguldas novada pašvaldība, juridiskā adrese Pils ielā 16, Siguldā, Siguldas novadā, LV-2150, veic personas datu apstrādi informācijas atklātības nodrošināšanai un sabiedrības informēšanai.

Papildu informāciju par minēto personas datu apstrādi var iegūt Siguldas novada pašvaldības tīmekļa vietnes www.sigulda.lv sadaļā “Pašvaldība” – “Privātuma politika”, iepazīstoties ar Siguldas novada pašvaldības iekšējiem noteikumiem “Par Siguldas novada pašvaldības personas datu apstrādes privātuma politiku” vai klātienē Siguldas novada pašvaldības klientu apkalpošanas vietās.


© www.sigulda.lv
KOMENTĀRI
Lai pievienotu komentāru nepieciešams būt reģistrētam lietotājam vai reģistrēties!


Apskatīt komentārus

Pasākumi